Haber Detayı
21 Kasım 2019 - Perşembe 13:33
 
BİR ÇOCUĞUN EĞİTİM HAKKINDAN MAHRUM BIRAKILMASI SUÇTUR
AKPINAR, 20 KASIM DÜNYA ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ DOLAYISIYLA MESAJ YAYIMLADI
EĞİTİM Haberi
BİR ÇOCUĞUN EĞİTİM HAKKINDAN MAHRUM BIRAKILMASI SUÇTUR

 

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Kurucu Rektörü ve Kıbrıs Çocuk Vakfı Başkanı Serhat Akpınar, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları günü dolayısıyla  mesaj yayımladı.

Akpınar’ın yayımlamış olduğu mesaj şu şekildedir;

“Çocuklar hergün hak ihlaline maruz kalıyor. Her çocuğun zarar görmeden; okulda olduğu, öğrendiği ve potansiyelinin değerlendirilebildiği bir dünya inşaa etmek istiyoruz. 

Çocuk hakları, kanuni veya ahlaki olarak dünyadaki tüm çocukların doğduğu andan itibaren sahip olduğu eğitim, sağlık, barınma, yaşama, pisikolojik, fiziksel veya cinsel sömürüye karşı korunma hakları olarak bilinen evrensel bir kavramdır.

Eğitim hakkı dünyanın her bölgesindeki tüm çocukların en önemli haklarından birisidir. Bir çocuğun eğitilmesi, kültürlü bir birey olarak yetişmesi için öngörülen koşulların sağlanmasıdır. Eğitim hakkından mahrum bırakılan  bir çocuk topluma veya kendi ülkesine faydalı bir birey olamaz. Bir çocuğun eğitim hakkından mahrum bırakılması suçtur.

Eğitim hakkı, sağlık ve yaşama hakkı kadar önemli bir haktır. Çocuklar için bu hakkın temeli yaşama hakkıdır. Doğumdan itibaren  çocucuğun yetişkin olana kadar sahip olduğu yaşama haklarından biridir. Sağlıklı büyümek, kendi sağlığına özen göstermek, sağlıklı bir yaşam sürdürmek için sahip olduğu haktır. Her çocuk, ulaşılabilir en yüksek sağlık standardlarından yararlanmalı, gerekli tedavi ve iyileştirme hizmetlerinden yararlanmalıdır.

Çocuk hakları sözleşmesine göre her çocuğun temel haklarına ek olarak nüfus kütüğüne kayıt olma, isim, vatandaşlık, anne babasını bilme ve anne babası tarafından bakılma hakkı vardır.

20 Kasım 1989 tarihinde Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilerek 193 ülke tarafından onaylanan çocuk hakları sözleşmesine uymanın bir insanlık görevi olduğunu yönetenlere hatırlatmak isteriz.

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları çocukların bedensel, zihinsel, ruhsal ve toplumsal oluşumuna zarar verecek nitelikte işlerde çalıştırılmaması dileğiyle, tüm çocuklarımızın Dünya Çocuk Hakları Günü kutlu olsun.”

Kaynak: (Arşiv) - Son Haber Kıbrıs Editör: Son Haber Kıbrıs
Yorumlar
Haber Yazılımı