Haber Detayı
02 Temmuz 2020 - Perşembe 12:29
 
Doğu Karadeniz'in saklı cennetleri
Deniz tatiline serin, yeşil ve bol oksijenli bir alternatif olan yayla tatili, yaz sıcağından kaçıp doğanın kalbine sığınmanızı sağlayacak. İşte izole tatil yapmak isteyenler için Doğu Karadeniz'in saklı cennetleri...
TÜRKİYE Haberi
Doğu Karadeniz'in saklı cennetleri

Siz de yaz sıcaklarından şikayet ediyorsanız Anadolu’da yüzyıllardır uygulanan bir gelenek olan yaylaya çıkmayı denemeye ne dersiniz? Yüksek dağların zirvesinde, bulutlara yukarıdan bakacağınız, sıcaktan kavrulmak yerine neredeyse üşüyeceğiniz ve doğanın huzurlu sessizliğiyle bütünleşeceğiniz bir yayla tatili için Karadeniz’in saklı cennetlerinde yemyeşil bir geziye çıkmaya var mısınız?

Doğu Karadeniz'in saklı cennetleri (Yayla tatili önerileri) - 2

KARAGÖL YAYLASI, BORÇKA - ARTVİN

Artvin’in yemyeşil doğası birçok yaylaya da ev sahipliği yapıyor. Borçka’dan araçla ulaşılan Karagöl Yaylası da aralarında en bakir olanlarından. Bu doğa harikası, yaz aylarında her Cuma kurulan pazarla renkleniyor. Eşsiz bir floraya sahip bölgede doğa yürüyüşleri yapabilir, birçok vahşi hayvanın yaşam alanı olan bu yaylada harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Doğu Karadeniz'in saklı cennetleri (Yayla tatili önerileri) - 3

POKUT YAYLASI, ÇAMLIHEMŞİN - RİZE

Rize’nin Ayder Yaylası artık turist kalabalıkları nedeniyle daha huzurlu bir tatil arayışında olanların rotasının dışında kalıyor. Pokut Yaylası ise Ayder’in sakin bir alternatifi. Yaklaşık 2 bin metre yükseklikte, çam ağaçlarıyla kaplı masalsı bir yayla burası. Asırlık ahşap evlerin mimarisi doğanın yeşiliyle kusursuz bir uyum içerisinde. Çamlıhemşin’e 2 saatlik uzaklıkta bulunan Pokut’ta pansiyonlarda konaklayarak temiz dağ havasını doya doya soluma imkanınız var.

Doğu Karadeniz'in saklı cennetleri (Yayla tatili önerileri) - 4

KÜMBET YAYLASI, DERELİ - GİRESUN

Giresun’a 50 km mesafede olan 1710 metre yüksekliğindeki Kümbet Yaylası turistlerin sık tercih ettiği bir yer olduğundan burada dağ evi ve bungalov şeklinde birçok butik konaklama seçeneğiniz var. Büyük bir alana yayılan ve başka yaylaları da kapsayan Kümbet Yaylası’nda düzenlenen eğlenceli şenliklere katılabilir ve açık havada yürüyüşler yapabilirsiniz.

Doğu Karadeniz'in saklı cennetleri (Yayla tatili önerileri) - 5

GORGİT YAYLASI, DEMİRLİ - ARTVİN

Artvin sınırları içindeki Gorgit Yaylası yeşilin binbir tonunu barındıran bir cennet. Buraya araç yolu yok, sadece köylülerin açtığı patikalardan yürüyerek ulaşabiliyorsunuz. Kuşların, ağaçların, derelerin sesiyle baş başa kalacağınız, doğası hiç bozulmamış mükemmel bir yer. Yayla tatilinin tadını tam olarak çıkarmak ve biraz da modern hayatın konforundan uzaklaşarak macera yaşamak için harika bir tercih.

Doğu Karadeniz'in saklı cennetleri (Yayla tatili önerileri) - 6

MAÇAHEL YAYLASI, BORÇKA - ARTVİN

Yine Artvin’den bir yayla olan Maçahel, Gürcistan sınırlarının içine de uzanan bir doğal cennet. Karadeniz köy hayatını birebir deneyimlemek ve ağaçların nasıl bu kadar yeşil olabildiğine şaşırıp kalmak için tatil listenizin başlarına Maçanhel’i almalısınız. Maçahel Yaylası’nda doğanın tam kalbinde konaklayabileceğiniz pansiyon ve dağ evleri de var.

Doğu Karadeniz'in saklı cennetleri (Yayla tatili önerileri) - 7

PERŞEMBE YAYLASI - ORDU

Kıvrılarak akan nehrin menderesler oluşturduğu Perşembe Yaylası, pastoral manzaralarıyla bir tabloyu andırıyor. 1991’de turizme açılan yaylada her yaz şenlikler, sportif ve kültürel aktiviteler düzenleniyor. Yapılaşmanın yasak olması sayesinde doğal güzelliğini hiç kaybetmemiş olan Perşembe Yaylası, etrafında bulunan çeşitli konaklama alternatifleriyle konforundan da ödün vermek istemeyenler için.

 

Kaynak: (NTV) - NTV Editör: Son Haber Kıbrıs
Yorumlar
Haber Yazılımı