Haber Detayı
18 Haziran 2020 - Perşembe 16:15
 
GAÜ'den Ataser'e Yanıt
Girne Amerikan Üniversitesi, Alsancak Belediye Başkanı Fırat Ataser'in, düzenlediği basın toplantısında sarfettiği "kaybettiğimizi geri alacağız" sözlerini kınayarak, şu açıklamayı yaptı.
KIBRIS Haberi
GAÜ'den Ataser'e Yanıt

Kamuoyuna;

Alsancak Belediye Başkanı Sn. Fırat Ataser, 17 Haziran Çarşamba Günü düzenlediği basın toplantısında gayri nezaket içeren şu talihsiz kelimeleri de kullanmıştır; "Kaybettiğimizi geri alacağız." Kendilerine derhal şu soru ile cevap verme gereksinimi duyuyoruz; "Kaybettiğinizi? söylediğiniz, düşman eline mi geçti? Camelot adıyla bilinen alan, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın mülkiyeti ve hakları dahilindedir. Vatanımızın aziz toprağının ayrılmaz bir parçasındaki bu alanda, üstelik sadece kiracı olarak hizmette kalacağımızı bilerek yaptığımız; ülkemize katma değer sağlayan bir yatırım, böyle kin dolu bir nitelemeyi haketti mi?

Telaffuz ederken bir sıkıntı yaşamadığınız ve açıkça tarif ettiğiniz 'şey', bir talihsizlik cümlesine ayak uydurmuş sıradan kelimelerin bir araya gelmiş hali değildir.

Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın onayı; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanlığı'nın ilgili talimatı doğrultusunda, Bakanlar Kurulu'na yönlendirilmiş bu kritik süreçte hali hazırda kiracılık haklarımız devam etmektedir. Üniversitemizin eğitim-araştırma faaliyetleri yanında halkımızın tüm sosyal gereksinimleri için hizmette olan söz konusu yatırım alanlarımız ile tesislere yönelik ve ne yazık ki; siyasi iradenin en azından mahdut bir bölümünün gayri-idari tasarrufu olarak değerlendirdiğimiz, son derece vahim düzeydeki 'gasp edilme' girişimini kınıyoruz. Üniversite olarak buna izin vermeyeceğimizi vurgulamak istiyoruz.

Cümlelerinizdeki ifadelerin öngördüğü: 35 yıldır sizin de yaşam alanınız olan, Girne Bölgesi'nin belkemiği sayılacak kurumumuzu 'yabancılaştırıcı' ifade; Temsil ettiğiniz değerli kitle ve kurum tarafından da salimen değerlendirilecektir. Ancak; Bu ifade tarzının, saygıdeğer toplumumuzun herhangi bir katında itibar görmeyeceğine yönelik inancımızı koruyoruz. Beşbin yıllık antik tarihini halkımız ile paylaşmaktan onur duyduğumuz bu yerleşkenin; Bugüne kadar GAÜ eliyle bu topluma, bu ülkeye neler kazandırdıklarını, neleri hatırlattığını yine halkımızın yüce takdirlerine bırakıyoruz. En azından, kişisel olarak sizin de; 'Kaşlar ile uğraşırken, gözleri çıkarmamasını' tercih etmesini öneriyoruz.

Son olarak; Ülkemizin, ülkelerin acı sonuçları ile her gün yüzleştiği küresel salgın koşullarında çok daha elzem sorunlar ile ilgilenilmesi gerekilen noktada; Kamuoyunun çok değerli enerjisine olumsuz müdahalelerden mümkün mertebe kaçınabilmek amacıyla, gerekli açıklamalar yanında; Sn. Ataser'in yurt sevgisinden kuşku duymamakla birlikte, sonuna kadar 'Yurtsever Bir Kurum' olarak talihsiz ifadelerine mutlaka cevap vereceğiz. 19 Haziran Cuma Günü, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın sahibi olduğu; üniversitemizin Camelot Yerleşkesi'nde saat 10'da gerçekleştireceğimiz basın toplantısında, özellikle bölge halkımızı da aramızda görmek dileğiyle tüm toplumumuza sağlıklı günler diliyoruz. Saygılarımızla.

Kaynak: (Arşiv) - Son Haber Kıbrıs Editör: Son Haber Kıbrıs
Yorumlar
Haber Yazılımı