Haber Detayı
09 Mart 2020 - Pazartesi 18:48
 
KESER; “ALGIDA FARKINDALIK OLUŞTURAN BİR ÇALIŞMA”
Girne Amerikan Üniversitesi(GAÜ) Siyasal Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ulvi Keser 61.çalışması olan “Rum- Yunan Algısında Atatürk ” kitabı hakkında açıklamada bulundu.
YAŞAM Haberi
KESER;  “ALGIDA FARKINDALIK OLUŞTURAN BİR ÇALIŞMA”

      

 

GAÜ Siyasal Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ulvi Keser çalışmasının içeriğinden bahserek;  “ Bu kitap objektiflik ekseninde çalıştığım belgeye dayanan 61.çalışmam oldu. Bu çalışma en çok heyecanlandığım çalışmalardan birisi çünkü Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihi süreç içerisinde en çok sorun yaşadığı ülke Yunanistan. Bu durumu Kıbrıs Adası’nde Kıbrıslı Türkler anlamında düşündüğümüz de komşumuzu Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile de bizim pek çok sorunumuz var. Bu şartlar ve bu çerçeve içerisnde düşünüldüğünde  acaba Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucu Mustafa Kemal Atatürk Rumlar ve Yunan’ların pencerisinden nasıl görünüyor? Diye bir soru ortaya çıktı. Bende bu sorunun cevabını bulabilmek için bu çalışmaya başladım” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Ulvi Keser;  “ Çalışmama düz bir çerçeveden baktığımızda görülenşey  klasik anlamda bir Rum vey a Yunan, Türkiye ile ilgili ne düşünür dediğimiz de hemen aklımıza bir önyargı ile dolu olarak olumsuz şyler gelecektir. Bunu Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Kurucusu  Atatürk’e getirdiğimiz de acaba nasıl bir düşünce ortaya çıkacaktır? Yani yine aynı şekilde olumsuz düşünceler mi? diye beklenirken aslında gerek Yunan’lar da gerekse Rumlar’da Mustafa Kemal Atatürk’ün yaşadığı dönemlerde inanılmaz bir Türkiye ve Atatürk hayranlığı var. Üstelik bu süreç Atatürk’ün ölümünün ardından da devam ediyor” dedi.

Kaynak araştırmasının başlangıcına Rum ve Yunan üzerine olduğu belirten Keser;  “ Kıbrıs’da Rum arşivlerini, Yunanistan’da Yunan Arşivleri bunun üzerine Türkiye’de ki arşivler ve son olarak da Anıtkabir’de ki arşivleri araştırdım. Bunun nedeni üzerinde yapmış olduğum çalışmanın her kesime hitap etmesindendir ” şekşinde konuştu.

Keser son olarak bu çalışmanın algı farkındalığı niteliğinde olduğunu önemle belirtti.

Kaynak: (SHK) - Son Haber Kıbrıs Editör: Son Haber Kıbrıs
Yorumlar
Haber Yazılımı