Kıbrıs

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 108. Yıldönümü nedeniyle, tüm bölgelerde törenler düzenlendi

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 108. Yıldönümü nedeniyle, tüm bölgelerde törenler düzenlendi…

18 Mart Şehitler Günü nedeniyle ilk tören Lefkoşa Tekke Bahçesi Şehitliği’nde düzenlendi.

Tören, çelenklerin şehitliğe sunulması ile başladı. Saygı duruşu, saygı atışı ve İstiklal Marşı ile bayraklar göndere çekildi.
Lefkoşa Kaymakamı Bora Akkuş tarafından Şehitlik Özel Defteri’nin imzalanmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapıldı.

Şehitler, Gazimağusa’da da düzenlenen törenle anıldı. Çanakkale Şehitliği’nde düzenlenen törende ilk olarak protokol sırasına göre şehitliğe çelenkler konuldu. Ardından saygı duruşunda bulunuldu ve saygı atışı yapıldı. Hava muhalefeti nedeniyle tören İstiklal

Marşı’nın okunmasından sonra konuşmalar yapılamadan tamamlandı.

18 Mart Şehitleri Lefke’de de düzenlenen törenle anıldı. Lefke Kemal Özalper Şehitliği’nde düzenlenen tören protokol sırasına göre şehitliğe çelenklerin sunulmasıyla başladı. Ardından saygı duruşu, saygı atışı ve İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar göndere çekildi. Törende daha sonra şehitlik özel defteri imzalandı. Törende, günün anlam ve önemini belirten konuşmaların ardından şiirlerin okundu. Tören, dini vecibenin yerine getirilmesiyle tamamlandı.

Güzelyurt’taki tören ise Atatürk Anıtı Önü’nde düzenlendi. Buradaki tören, protokol sırasına göre anıta çelenklerin sunulmasıyla başladı. Ardından saygı duruşu, saygı atışı ve İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar göndere çekildi. Törende daha sonra günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapıldı. Konuşmanın ardından Güzelyrut Türk Maarif Koleji öğrencileri tarafından Çanakkale Oratoryosu sunuldu.

Girne Karaoğlanoğlu Şehitliği’nde de tören düzenlendi. Tören, şehitlik anıtına çelenklerin konması, saygı duruşu, saygı atışı ve İstiklal Marşınn okunmasıyla başladı. Törende günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapıldı ve şiirler okundu. Karaoğlanoğlu Şehitliği’ndeki tören, şehitliği gezilmesi ve kabirlere çiçek bırakılmasıyla sona erdi.

BRT 

Pools Plus Cyprus


Kaynak: BRTK

Pools Plus Cyprus

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu