Spor

663. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde 864 Pehlivan Sahneye Çıkacak.

Kırkpınar Yağlı Güreşleri, gelecek yıl yapılacak olan 663. etkinliğin tarihleri belirlendi. Kırkpınar Belediye Başkanı Gürkan, yapmış olduğu basın toplantısında, Kurban Bayramı nedeniyle etkinliği 1-7 Temmuz tarihlerinde düzenlemeyi planladıklarını ifade etti.

Başkan Gürkan, gelecek yıl Kurban Bayramı’nın 15 Haziran arefe günü başlayacağını ve 19 Haziran’da sona ereceğini söyledi. 20-21 Haziran tarihlerinde ise tatilin olması nedeniyle Haziran’ın son haftasının hazırlık için yetersiz olduğunu dile getiren Gürkan, mecburen etkinliği 1-7 Temmuz tarihleri arasında düzenlemeyi düşündüklerini belirtti. Ancak kararın diğer paydaşlarla yapılan görüşmeler sonucunda netleşeceğini ifade etti.

Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde yeni bir sistem uygulanacağını hatırlatan Gürkan, pehlivanların Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu tarafından kurulan Türkiye Yağlı Güreş Ligi’ndeki 7 güreşte elde edecekleri puanlarla Kırkpınar’a katılabileceklerini söyledi. Başpehlivanlık kategorisi dışındaki 13 boyda en yüksek puanı alan 64 pehlivanın katılabileceğini belirten Gürkan, başpehlivanlık kategorisinde ise 32 pehlivanın yer alacağını dile getirdi. Puanlama sistemine son verileceğini ve kıran kırana güreşlerin izleneceğini vurgulayan Gürkan, bu yeni sistemle yağlı güreşi geleneksel formuna geri döndürmeyi hedeflediklerini ifade etti.

Önümüzdeki yıl yapılacak olan Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde 14 boyda toplam 864 pehlivanın çayıra çıkarak güreşeceğini belirten Gürkan, amacın Kırkpınar’ın bir olimpiyat havasını hissettirmek olduğunu dile getirdi. Yeni sistemle birlikte pehlivanların saatlerce kol bağlamaları gibi durumların ortadan kalkacağını ve daha heyecanlı müsabakalar izleyeceğimizi söyledi.

Başkan Gürkan, yeni sistemde bazı eksikliklerin olabileceğini ancak bu eksikliklerin zaman içerisinde giderilebileceğini ve en kötü kuralın kuralsızlık olduğunu belirtti. Yeni sistemle Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne yeni bir soluk getirilerek geleceği garanti altına alınacağına inanıldığını sözlerine ekledi.

Kaynak

Pools Plus Cyprus

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu