Son Dakika

81 İlde Deprem Şehitleri İçin Hatıra Orman


Türkiye’de 21-26 Mart arası Orman Haftası olarak kutlanıyor. Fidan dikimlerinin, yarışmalarının yapıldığı, okullarda ormanın önemine ilişkin eğitimlerin verildiği haftada, ağaç ve yaban hayatına ilişkin bilinç artırılmaya çalışılıyor.

Ormanlar, yalnızca dünyanın oksijen kaynağı değil, endüstri ve üretim için hammadde deposu, doğal hayat için ise olmazsa olmaz ortamı sağlıyor. Suların temizlenmesinden, hava kalitesinin yükselmesine, daha yaşanabilir bir çevre oluşturulması adına birçok faydası olan ormanlar, dünyanın yüzde 30’unu kaplıyor. Yaklaşık 3,5 milyar hektarlık bu orman alanının 1,4 milyar hektarı Amerika, 1 milyar hektarı Avrupa, 600 milyon hektarı Afrika, 500 milyon hektarı Asya ve 200 milyon hektarı Avustralya’da bulunuyor.

Türkiye’nin 3’te 1’i Orman


Türkiye de orman açısından şanslı ülkelerden biri. Tarım ve Orman Bakanlığı rakamlarına göre Türkiye’nin yaklaşık 3’te 1’i ormanlık alanlarla kaplı. 1973 yılında 20 milyon 1999 bin hektar olan orman varlığı, 2022 yılı itibariyle 23 milyon 200 bin hektara ulaştı. Oran ise yüzde 26,1’den, yüzde 29,7’ye yükseldi. Türkiye, yeniden ağaçlandırma çalışmalarında da dünyada 12’inci sırada yer alıyor. Son 49 yılda yaklaşık 3 milyon hektarlık bir orman artışı sağlandı.

81 İlde Deprem Şehitleri İçin Hatıra Orman

6 Buçuk Milyar Fidan Toprakla Buluştu


Tarım ve Orman Bakanlığı, Orman Genel Müdürlüğü tarafından son 20 yılda yapılan ağaçlandırma çalışmaları nedeniyle, 2003-2022 arasında yaklaşık 6 milyar 500 milyon fidan toprakla buluştu. Orman varlığı bu dönemde 2,4 milyon hektar arttı. Bu miktar, tüm Trakya Bölgesi kadar bir alanın ağaçlandırılması anlamına geliyor. 2023 sonuna kadar ise hedef 7 milyar fidanı aşmak. Bu hedefe ulaşılırsa, Türkiye’nin yüzde 30’una denk gelen 23,4 milyon hektar alan orman alanı haline gelecek.

81 İlde Deprem Şehitleri İçin Hatıra Orman


Uluslararası Takdir


Bu durum, Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) hazırladığı 5 yıllık Küresel Orman Kaynakları Değerlendirmesi raporuna da yansıdı. Rapora göre 2016 yılında Türkiye, orman varlığını artıran ülkeler arasında 46’ıncı sıradan 27’inci sıraya yükseldi. Aynı raporda, Türkiye’nin Avrupa’da en çok, dünyada ise 4’üncü en çok ağaçlandırma yapan ülke olduğuna dikkat çekildi.

81 İlde Deprem Şehitleri İçin Hatıra Orman


Deprem Şehitleri Ormanı


Bu yıl Orman Haftası’nda 1 milyon fidanın toprakla buluşturulması ve 57 bin 462 hektar alanın ağaçlandırılması hedefleniyor. Bu yıl ayrıca 81 ilde ‘6 Şubat 2023 Deprem Şehitleri Ormanı’ oluşturulacak. Tüm vatandaşlar Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından bu oluşturulacak ormanlara fidan dikmeye davet edildi. Bakanlık, fidan dağıtımını ise ücretsiz gerçekleştiriyor.

 

 

Pools Plus Cyprus


Kaynak Link: NTV/TRT

Bu Haber ACM Cyprus Yeni Teknolojiler Çalışması Kapsamında, OpenAI – ChatGPT Tarafından Sizin İçin (Türkçe veya İngilizce) Yeniden Yazıldı. Okumak İçin Sayfaya Devam Edin.

Yapay Zeka Yorumluyor

Depremler maalesef ülkemizde sık sık yaşanan doğal afetlerden biridir. Bu sebeple, geçmişte yaşanan depremlerde hayatını kaybedenler için bir anıt yapılmak yerine dadandıkları doğal zeminlerden çok daha anlamlı bir şekilde anıt yapılmaktadır: hatıra ormanları.

81 İlde Deprem Şehitleri İçin Hatıra Orman

Hatıra ormanları, hayatlarını kaybeden insanların anısını yaşatmak ve gelecek nesillere miras bırakmak için açılan ormanlardır. İlk hatıra ormanı 1964 yılında İstanbul’da açılmıştır ve o tarihten itibaren ülke genelinde açılmaya devam etmektedir. En son olarak, Elazığ’daki 2020 depremi sonrasında, depremde hayatını kaybedenler için bir hatıra ormanı açılmıştır.

Hatıra ormanları, sadece hatıra için değil, aynı zamanda doğal çevrenin korunması için de önemlidir. Ormandaki ağaçlar, çevreye oksijen sağlamak, su toplamak ve erozyonu önlemek gibi çok sayıda fayda sağlar.

Her ilde bir hatıra ormanının açılması, her ilin kendine özgü doğal çevresinin korunmasına yardımcı olur. Sadece deprem şehitleri için değil, diğer hayatını kaybedenler için de hatıra ormanları açılabileceği gibi, doğal afet olmayan durumlarda da hatıra ormanları açılabilir. Bu sayede, ölümsüzleştirilmek istenen kişi veya kişilerin doğal çevreye yardımcı olacağı unutulmamalıdır.

Son söz olarak, hatıra ormanları hayatını kaybeden kişileri unutmamızı sağlar ve doğal çevremizi de korur. Doğadaki ağaçların hayatlarını kaybeden kişilerin anıtına dönüştürülmesi, doğayı koruma amacıyla atılan anlamlı bir adımdır. Bu sebeple, doğal afetlere maruz kalmış her bölgede hatıra ormanları açılarak, hayatını kaybedenlerin hatırası yaşatılabilir ve çevrenin de korunması amaçlanabilir.

ACM Cyprus

Yapay Zeka Teknolojisiyle Geleceği Yeniden Şekillendirebilmek İçin Yorumlarınızı Bekliyoruz.

Pools Plus Cyprus

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu