Dünya

AB, düzensiz göçle mücadeleyi ve krizlere hazırlığı güçlendirmeyi amaçlıyor


Belçika’nın başkenti Brüksel’de süren AB zirvesinde kabul edilen ortak bildiride, göçe ve krizlere hazırlık başlıklarına yer verildi.


AB Konseyi’nin göç konusunda kapsamlı bir yaklaşım izlemeye devam edeceği kaydedilen bildiride, AB’ye giren düzensiz göçmenlerin yüzde 90’ından fazlasının kaçakçıların yardımıyla girdiği belirtildi.


Bildiride, AB Konseyi’nin, Komisyon’un insan ticareti ve kaçakçılığıyla etkin şekilde mücadele etmek için sahip olunan her türlü aracı güçlendirme ve bu sorunu çözmek adına küresel bir ittifak kurmasını desteklediği ifade edildi.


Krizlere hazırlık


Küresel krizlere karşı askeri ve sivil hazırlık ile stratejik kriz yönetiminin güçlendirilmesi ve koordine edilmesinin “zorunlu ihtiyaç” olduğu vurgulanan bildiride, Komisyon’dan krizlere hazırlık stratejisi hazırlaması talep edildi.


Bildiride, ayrıca, Komisyon’a tüm toplumu hedef alan tehlikelere yönelik AB düzeyinde hazırlık yapma ve krize müdahaleyi güçlendirecek eylem planı hazırlama çağrısı yapıldı.


Dün başlayan zirvenin ilk gününde Ukrayna ve Gazze başta olmak üzere gündemdeki sıcak konular ele alınmış, Gazze’de sürdürülebilir ateşkese giden acil “insani ara” çağrısı yapılmıştı.


Ukrayna’daki savaşa dair yapılan oturumda ise AB liderleri dondurulan Rus varlıklarından elde edilen gelirlerin Ukrayna’ya verilmesinde anlaşmıştı.

Kaynak

Pools Plus Cyprus

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu