Ekonomi

AB Kışında Gaz Kıtlığını Bekliyor

AB Kış Aylarında Gaz Kıtlığı Riskiyle Karşı Karşıya

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) tarafından yayımlanan bir rapora göre, piyasa temelleri 2023’ün başından bu yana önemli ölçüde rahatladı ve Avrupa Birliği (AB), depolama sahalarını çalışma kapasitesinin yüzde 95’ine kadar doldurma yolunda ilerliyor.

Ancak ajans, tam depolamanın kış dalgalanmalarına karşı hala bir garanti olmadığı konusunda uyardı. IEA, “Simülasyonlarımız, soğuk bir kışın, Rusya’nın Avrupa Birliği’ne boru gazı tedarikinin 1 Ekim 2023’ten itibaren tamamen durmasıyla birlikte, fiyat oynaklığını ve piyasa gerilimlerini kolayca yenileyebileceğini gösteriyor” dedi.

Rapor, Rusya’nın AB’ye gaz sevkiyatında yaklaşık 80 milyar metreküplük (bcm) –küresel LNG ticaretinin yüzde 15’ine eşit olan– keskin bir düşüşün , 2022’de küresel gaz piyasaları üzerinde “benzeri görülmemiş bir baskı” oluşturduğunun altını çiziyor.

IEA, arz şokunun küresel LNG akışlarının yeniden yapılandırılmasına yol açtığını, doğal gaz fiyatlarını tüm zamanların en yüksek seviyelerine çıkardığını ve talebin yeniden ayarlanmasını gerektirdiğini yazdı.

Küresel doğal gaz tüketimi, Covid kilitlenmelerinin ilk dalgasının ardından 2020’de yaşanan düşüşe benzer şekilde, geçen yıl tahmini olarak yüzde 1,5 düştü.

Rapora göre, soğuk bir kış, AB’nin konut ve ticaret sektörlerindeki doğal gaz talebini 2022/23 ısıtma sezonuna kıyasla 30 bcm artırabilir.

“Jeopolitik belirsizlikler göz önüne alındığında, Rusya’nın Avrupa Birliği’ne boru gazı sevkiyatında daha fazla düşüş göz ardı edilemez.” diyen IEA, Rus boru gazı arzının 1 Ekim 2023’ten itibaren tamamen durdurulması durumunda toplam 10 bcm’lik bir açıkla sonuçlanacağını söyledi.

AB daha önce gaz ihtiyacının yaklaşık beşte ikisini Rusya’dan enerji ithalatı yoluyla karşılıyordu, ancak geçen yılın başlarında Ukrayna ile ilgili yaptırım politikasının bir parçası olarak bağımlılığını azaltma çabalarını hızlandırdı.

Blok, Rusya’nın deniz yoluyla petrol sevkiyatını yasaklamış ve Rus ham petrolüne tavan fiyat koyma konusunda G7 ülkelerine katılmıştı.

Kuzey Akım boru hatlarına yönelik yaptırımlar ve sabotajların bir sonucu olarak, Rusya’nın AB’ye gaz arzı rekor seviyelere düştü. IEA’ya göre Norveç şu anda bloğun en büyük gaz tedarikçisi.

Kaybedilen Rus boru hattı gazını telafi etmek için AB, Rusya da dahil olmak üzere LNG ithalatını artırıyor. Brüksel merkezli ekonomik düşünce kuruluşu Bruegel’e göre, bloğun Rusya’dan 2022’de yaptığı LNG ithalatı 19,2 bcm ile üç yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Kaynak

Pools Plus Cyprus

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu