Dünya

AB topraklarında “Rus LNG’si yasaklansın” teklifi

Estonya, AB topraklarında Rus sıvılaştırılmış doğalgazının yasaklanması için teklif verdi. Halihazırda Moskova’nın hibrit saldırılarına maruz kaldıklarını öne süren Estonya yönetimi Rusya’dan korkmadıklarını belirtti.

Estonya Dışişleri Bakanı Urmas Reinsalu, Rusya’nın milyarlarca dolarlık sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ihraç ettiğini belirterek, Avrupa Komisyonuna, Rus LNG’sinin Avrupa Birliği (AB) topraklarına girişini yasaklamak için değerlendirme teklifinde bulunduklarını bildirdi. Reinsalu, Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle dayanışma duygularını ifade etti ve depremzedeler için uluslararası toplumdan bağış toplamak üzere, Belçika’nın başkenti Brüksel’de bağışçılar konferansı düzenleneceğini anımsattı. Enerji kaynaklarının Rusya ekonomisinin kalbini oluşturduğunu ve halihazırda Rus petrolüne uygulanan fiyat sınırlamasının faydalı olduğunu anlatan Reinsalu, atılan adımlarla piyasaların Rus petrolünden kaçındığına dikkati çekti. Böylece Rus petrolünün fiyatını düşürmeye yönelik olumlu sonuçların görüldüğünü, ayrıca Rus petrolüne uygulanan tavan fiyatın martta gözden geçirileceğini hatırlatan Reinsalu, şunları kaydetti:

“Rusya’nın milyarlarca dolarlık LNG ihracatı yaptığını biliyoruz ve bu nedenle bununla çok ilgileniyoruz. Avrupa Komisyonuna, Rus LNG’sinin AB topraklarına girişini yasaklamak için değerlendirme teklifinde bulunduk. Küresel piyasalar için bir şey yapamayız ancak AB için bunu istiyoruz. Ayrıca Rus LNG’sine tavan fiyat uygulanması gerektiğini de düşünüyoruz.”

“RUSYA’DAN KORKMUYORUZ” Bakan Reinsalu, Rusya-Ukrayna savaşında Kiev’e desteğin sürmesi gerektiğini, özellikle silah ve mühimmat sağlamanın önemli olduğunu vurguladı. Ukrayna’ya yaklaşık 400 milyon euroluk destek sağladıklarını dile getiren Reinsalu, “Gayrisafi yurt içi hasılamızın (GSYİH) yüzde 1’ini Ukrayna’ya askeri desteğe ayırıyoruz. Bu aynı zamanda tüm NATO ülkelerine çağrımdır. Bu, gerçekten oyunun kurallarını değiştiren yüz milyarlarca euro anlamına gelir ve bu meblağlar, gerçekten Ukrayna’ya açık bir üstünlük sağlayacaktır.” değerlendirmesini yaptı. Reinsalu, Rusya’dan korkmadıklarını vurgulayarak, “Korkmuyoruz, çünkü zaten Rusya’nın hibrit saldırılarıyla karşı karşıyayız. Yani bu bir gerçek. Taktiksel anlamda, yakın zamanda Rusya’nın askeri güçlerince saldırı bekliyor muyuz? Cevabım olumsuz. Bu değerlendirme de öncelikle NATO üyesi olmamız ve bölgemizde NATO müttefiklerinin kuvvetlerinin bulunmasına dayanıyor.” ifadelerini kullandı. Rusya’nın, Estonya’ya özellikle siber saldırılar düzenlediğini söyleyen Urmas Reinsalu, şu ana kadar bu saldırıları, direnerek başarılı şekilde savuşturduklarını kaydetti. Reinsalu, Rusya’yı savunmaya devam eden oligarklara da AB’nin hızla yaptırım uygulaması gerektiğini sözlerine ekledi.

 

Pools Plus Cyprus


Kaynak: TRT/NTV

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu