Dünya

ABD Büyükelçisi’nin E-postasını Çalan Çinli Hacker Grubu

Çinli Hacker Grubu ABD Büyükelçisinin E-postasını Ele Geçirdi

Çinli bir hacker grubu, ABD’nin Pekin Büyükelçisi Burns’ün e-postasını ele geçirdi. CNN’in konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberde, bu olayın Microsoft ve Beyaz Saray tarafından Çin’in sorumluluğuyla ilişkilendirilen “ABD’deki kurumların elektronik postalarına yönelik siber saldırı” kapsamında meydana geldiği belirtildi.

Çin merkezli hacker grubu “Storm-0558” olarak da bilinen bu grup, istihbarat toplama amacıyla ABD’nin Pekin Büyükelçisi Burns ve ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile yakın zamanda Çin’e seyahat eden Müsteşar Yardımcısı Kritenbrink’in e-posta hesaplarını hedef almıştır.

Grubun ele geçirdiği e-posta hesaplarıyla, ABD’nin iç politika istişareleri ve ülkenin üst düzey yetkililerinin yakın zamanda Çin’e yaptığı ziyaretlere ilişkin bilgilere erişmiş olabileceği düşünülmektedir.

Beyaz Saray ve Microsoft, 12 Temmuz tarihinde yaptıkları açıklamada, ABD kurumlarını hedef alan bir siber saldırının gerçekleştirildiğini ve bu saldırının Çinli bilgisayar korsanları tarafından gerçekleştirildiğini duyurmuşlardı.

Kaynak

Pools Plus Cyprus

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu