Dünya

ABD: Rusya, Karadeniz’deki sivil gemileri hedef alabilir

 

Hostinger ABD Ulusal Güvenlik Konseyi’nin Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, günlük online basın toplantısında gazetecilerin sorularını cevapladı. Kirby, Rusya’nın Ukrayna limanlarını bombaladığını ve tarım altyapısına zarar verdiğini belirterek, Moskova’nın saldırılarını Karadeniz’deki sivil gemilere yönelik saldırıları da içerecek şekilde genişletebileceği uyarısında bulundu.

Koordinatör Kirby, şunları kaydetti: “Elimizdeki bilgilere göre, Rusya Ukrayna limanlarının girişlerine ilave deniz mayınları döşemiş durumda. Dün, Rusya’nın Ukrayna’ya ait olduğunu iddia ettikleri deniz mayını tespit edilip patlatıldığına dair bir video yayınlandığını gördük. Bu, Karadeniz’de sivil gemilere yönelik herhangi bir saldırıyı meşrulaştırmak ve ardından ‘sahte bayrak’ operasyonu kapsamında Ukrayna’yı suçlamak için birçok koordinasyon içinde yürütülen bir çaba olduğuna inanıyoruz.”

Kirby, bu konudaki gelişmeleri yakından takip edeceklerini belirtirken, aynı zamanda Rusya’ya Tahıl Koridoru Anlaşması’na geri dönme çağrısını yineledi.

Kirby, ABD tarafından sağlanan misket bombalarının Ukrayna’ya ulaştığını ve sahada kullanıldığını doğruladı, ancak detaylar hakkında Ukraynalıların bilgilendirme yapmasının daha doğru olacağı değerlendirmesinde bulundu. Ukraynalıların misket bombalarını “uygun ve etkili” şekilde kullandığını söyleyen Kirby, bunun Rusya’nın savunma manevraları üzerinde etkisi olduğunu ifade etti.

Kirby ayrıca, değişik kanallardan elde ettikleri bilgilere göre Kuzey Kore’nin, sınırı geçen ABD askerlerine ilişkin herhangi bir yanıt vermediğini belirtti.

Kaynak

Pools Plus Cyprus

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu