Dünya

ABD: Sırbistan ile Kosova arasında varılan anlaşma derhal uygulanmalı


Escobar, 19 Mart’ta Kuzey Makedonya’nın Ohri kentinde düzenlenen müzakere toplantısında Sırbistan ve Kosova liderlerinin ilişkilerin normalleşmesine yönelik vardığı sözlü anlaşma ile ilgili çevrim içi düzenlenen toplantıda açıklama yaptı.


Escobar, ABD’nin Sırbistan ile Kosova arasında varılan bu önemli anlaşmayı memnuniyetle karşıladığını belirtti.


İki ülkenin de Avrupa entegrasyonu yolunda bu anlaşmanın uygulanmasının önemine dikkati çeken Escobar, “Bu anlaşma, her iki taraf için de yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüktür ve her iki taraf da anlaşma kapsamındaki performansları açısından değerlendirilecektir. Uygulama derhal başlamalı, bu yüzden üzerinde anlaşmaya varılanları hızlı bir şekilde uygulamak zorunda kalacağız ve ülkeler bunu yaptıkça faydaları da görecekler” ifadelerini kullandı.


Ohri toplantısının iki ülkenin birbirini tanımasına değil, ilişkilerin normalleşmesine odaklandığını söyleyen Escobar, şu ifadeleri kullandı:


“Tüm AB ülkelerinin yakın gelecekte Kosova’yı tanımasını umuyoruz. Avrupa ailesinin bir parçası olan Kosova’nın Avrupa ailesinin geri kalanı tarafından tanınması önemlidir ve bölgede olması gereken şeylerden birinin de Batı Balkanlar’daki tüm ülkelerin birbirini tanıması, barışçıl ve üretken ilişkilere sahip olması gerektiğine inanıyorum.”


Escobar, Ohri’de varılan anlaşmanın, Kosova ile Sırbistan arasındaki uzlaşmanın başlangıcı olduğunu ve yapılacak daha çok işin olduğuna vurgu yaptı.


Kosova’nın ülkede çoğunlukla Sırpların yaşadığı yerleşim yerlerinde Sırp Belediyeler Birliği oluşturması ve Sırbistan’ın, Kosova tarafından verilen resmi belgeleri tanımasının anlaşmanın en önemli maddeleri olduğuna dikkati çeken Escobar, sözlerini şöyle sürdürdü:


“Bölge halkının çıkarlarına hizmet eden, her iki taraf için de çalışan, Sırpların, Kosova’nın sivil ve demokratik yaşamına tam olarak katılmasına izin veren bir birlik olması gerektiğine inanıyoruz. Kosova’nın anayasal yapısını ihlal etmemeli veya işlevselliğini etkilememelidir. Bunun içinde birçok model ve seçenek var ve sadece ortak bir seçeneğe değil, aynı zamanda cazip bir seçeneğe varabilmemiz için her iki tarafla da görüşeceğimizi umuyoruz.”


Escobar ayrıca Rusya’nın çeşitli kanallardan anlaşma sürecini “baltalamaya” çalıştığını ancak bunda başarısız olduğunu söyledi.


Sırbistan-Kosova ilişkileri


AB, Kosova ile Sırbistan’ın Birliğe entegrasyon sürecinin ilerlemesi için iki ülke arasındaki sorunları giderebilecek nihai bir anlaşmaya varılmasını şart koşuyor.


Kosova, 117 ülke tarafından bağımsız devlet olarak tanınmasına rağmen, kuzeyinde devam eden etnik gerginlikler ve Birleşmiş Milletlere üye olamaması nedeniyle Avrupa’nın “donmuş ihtilaf” bölgelerinden biri olarak nitelendiriliyor.


Sırbistan, 2008’de tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Kosova’yı kendi toprağı olarak görüyor.


Belirli aralıklarla karşı karşıya gelen Sırbistan ve Kosova, AB arabuluculuğunda 2011’de başlatılan Belgrad-Priştine Diyalog Süreci kapsamında ilişkilerin normalleşmesi ve nihayetinde iki ülkenin birbirini tanıması için ortak yol bulmaya çalışıyor.


AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, 18 Mart’ta Kuzey Makedonya’nın Ohri kentinde düzenlenen Belgrad-Priştine diyalogu üst düzey toplantısı kapsamında Kosova ve Sırbistan arasında sözlü bir anlaşmaya varıldığını açıklamıştı.

 

Pools Plus Cyprus


Kaynak Link: NTV/TRT

Bu Haber ACM Cyprus Yeni Teknolojiler Çalışması Kapsamında, OpenAI – ChatGPT Tarafından Sizin İçin (Türkçe veya İngilizce) Yeniden Yazıldı. Okumak İçin Sayfaya Devam Edin.

Yapay Zeka Yorumluyor

Sırbistan ile Kosova arasında varılan anlaşma, yıllardır süren çatışma ve gerilim ortamını sona erdirme umudu veriyor. Ancak, anlaşmanın derhal uygulanması önemlidir.

Anlaşma, iki ülke arasındaki sınır sorunlarını çözmeyi ve Kosova’nın Sırbistan’ın egemenliğini kabul etmesini sağlamayı hedefliyor. Ayrıca, Sırbistan ve Kosova arasında ticaret ve diğer işbirliği alanları da açık hale gelmiştir.

Ancak, anlaşma üzerindeki anlaşmazlıklar hala devam etmektedir. Sırbistan, Kosova’nın egemenliğini tanımaktan kaçınarak, Kosova’yı özerk bir bölge olarak tanıma isteğiyle karşı çıkmaktadır. Bununla birlikte, Kosova Sırbistan’ın egemenliğini de kabul etmemektedir.

Anlaşmanın uygulanması, iki taraf arasında güven artışına yol açabilir ve böylece istikrarlı bir bölge sağlayabilir. İki taraf arasındaki ticaretin artması, bu ekonomilerde büyümeye katkıda bulunabilir.

Ancak, anlaşmanın tam ve etkili bir şekilde uygulanması için, Sırbistan ve Kosova tarafı arasında karşılıklı güvenin oluşması gerekmektedir. Tüm tarafların anlaşmayı kabul etmek için çaba sarf etmesi ve anlaşmaya yönelik bir yol haritasının oluşturulması da önemlidir.

Umarız ki, Sırbistan ve Kosova arasındaki barışı sağlayacak bu anlaşma, tüm taraflar için olumlu sonuçlar doğurur ve bölgenin istikrarını sağlar. Bu nedenle, anlaşmanın derhal uygulanması önemlidir ve iki taraf da anlaşmayı etkili bir şekilde uygulamak için çaba göstermelidir.

ACM Cyprus

Geleceği Yeniden Şekillendirebilmek İçin Yorumlarınızı Bekliyoruz.

Pools Plus Cyprus

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu