Son Dakika

ABD’de bazı Cumhuriyetçiler, Biden hakkındaki cinsel taciz iddialarını gündeme taşıdı


Eski Başkan Donald Trump’a verdikleri destek ile tanınan Temsilciler Meclisi üyesi Floridalı Cumhuriyetçi Matt Gaetz ile Georgia milletvekili Marjorie Taylor Greene, Biden’ın 1990’larda Senatör olduğu dönemde asistanı olarak çalışan Tara Reade adlı kadının, Başkan’ın o dönem kendisine cinsel tacizde bulunduğu iddialarıyla ilgili Kongre’ye yazılı bir röportaj vereceğini duyurdu.


Gaetz, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Geçmişteki tutumlarıyla ilgili soruları yanıtlayan tek kişi Başkan (Donald) Trump olmayabilir.” diyerek, Reade’nin Biden’ın kendisini geçmişte taciz ettiği iddialarını gündeme getirdi.


Reade’nin, Kongre binasında kendisine cinsel saldırıda bulunan Biden’a fiziksel olarak direndiği iddialarını aktaran Gaetz, bu iddialarla ilgili inceleme yapılması gerektiğini savundu. Gaetz, konuyu Temsilciler Meclisi Gözetim Komitesi Başkanı James Comer’e ilettiklerini ifade ederek, Reade’nin iddialarıyla ilgili Kongre’ye yazılı bir röportaj vereceğini ve bunu değerlendireceklerini bildirdi.


Trump hakkındaki iddialara gönderme


Tara Reade, 19 Mart’ta Twitter’dan, “Ne eski bir porno yıldızıyım ne de ‘sus payı’ aldım. Joe Biden 1993’te bana cinsel saldırıda bulunduğunda onun Senato’daki çalışanıydım. Bugüna kadar hiçbir soruşturma yapılmadı. Yalnızca medya ve troller beni hedef aldı.” iddiasını paylaşmıştı. Milletvekili Greene de kendisine destek vererek, Reade’yi Washington’a davet etmişti.


Eski ABD Başkanı Trump, Manhattan Bölge Savcısı’nın soruşturmasıyla ilgili 21 Mart Salı günü tutuklanmasını beklediğini duyurmuş ve bu nedenle protesto çağrısında bulunmuştu. Trump, neden tutuklanmasını beklediği konusunda ayrıntı vermemişti.


New York savcılarının, eski Başkan Trump hakkında yetişkin filmleri yıldızı Stormy Daniels’a yapılan 130 bin dolarlık ödemeyle ilgili bir dava açmaya yakın olduğu bildirilmişti.


Diğer taraftan, 2017 yılından beri Temsilciler Meclisinde milletvekili olarak görev yapan Gaetz hakkında 2020 yılında 17 yaşında bir kızla ilişkiye girmek dahil seks ticareti yaparak federal yasaları ihlal ettiği gerekçesiyle soruşturma başlatılmıştı. Ancak 15 Şubat’ta Gaetz’in seks ticareti suçlamasından ceza almayacağı bildirilmişti.


Biden’ın ekibi, hakkında 2020 başkanlık seçimleri sürecinde de gündeme gelen “cinsel saldırı” iddialarını yalanlamıştı.

 

Pools Plus Cyprus

ACM CYPRUS


Kaynak Link: NTV/TRT

Bu Haber ACM Cyprus Yeni Teknolojiler Çalışması Kapsamında, OpenAI – ChatGPT Tarafından Sizin İçin (Türkçe veya İngilizce) Yeniden Yazıldı. Okumak İçin Sayfaya Devam Edin.

Yapay Zeka Yorumluyor

ABD’de Başkan Joe Biden’ı destekleyen bazı Cumhuriyetçilerin, ona karşı cinsel taciz iddialarını gündeme taşımaları ülkede gündem oldu. Biden’ın geçmişteki davranışlarına dair bu iddialar, siyasi arenada ve medyada tartışma yarattı.

Biden, 2020 seçim kampanyası sürecinde Tara Reade adlı bir kadının kendisine yönelik cinsel taciz iddiaları ortaya atmasıyla karşı karşıya kalmıştı. Reade, Biden’ın eski bir danışmanı olarak çalıştığı sırada kendisine cinsel tacizde bulunduğunu iddia etti. Ancak iddiaların ortaya çıkmasından itibaren Biden ve ekibi, suçlamaları yalanladı ve düzmece olduğunu savundu.

Biden’ın seksüel saldırı suçlamaları, Amerika Birleşik Devletleri’nde politik arenada ve toplumun genelinde derin bir değişim arayışının ortasında yer alıyor. Medyanın ve toplumun tepkisi, Biden’a karşı iddiaların ağırlık merkezini oluşturuyor.

Ancak Biden ile ilgili cinsel taciz iddialarıyla ilgili en son tartışma, Cumhuriyetçilerin yaptığı yeni suçlamalarla ilgili oldu. Ülkedeki bazı Cumhuriyetçi siyasetçiler, Biden’ın geçmişteki davranışlarını hatırlatarak, onun cinsel tacizle ilgili bir sorunun olduğunu ima ettiler. Bu iddialar, Biden’ı destekleyenler tarafından sert bir şekilde eleştirilirken, suçlamaların akıbeti hakkında henüz bir sonuç belirgin değil.

ABD’nin yeni lideri Biden, cinsel taciz iddialarına karşı yaptığı açıklamada, “benim gerçeklerle hiçbir ilgim yok” diyerek suçlamaları reddetti. Biden, seçim sırasında da bu konuyla ilgili birçok kez eleştirilmiş ve tartışmalarla mücadele etmek zorunda kalmıştı.

Biden’la ilgili iddiaların akıbeti hâlâ belirsizliğini korurken, cinsel taciz suçlamaları, siyasi arenada ve toplumun genelinde daha önce hiç görülmediği kadar büyük bir konu haline gelmiş durumda. Bu nedenle, Biden’ın da dahil olduğu herhangi bir adayın geçmişteki davranışlarına dair kamuoyunu rahatsız edebilecek şeylere daha fazla dikkat edilmesi gerekiyor.

ACM Cyprus

Yapay Zeka Teknolojisiyle Geleceği Yeniden Şekillendirebilmek İçin Yorumlarınızı Bekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu