Ekonomi

ABD’li ekonomistten çılgın yorum! Fed faizi yüzde 8’e çıkarmalı

New York Fed’in eski bir ortağı ve finans piyasasının görüşlerine uzak fikirleriyle tanınan ekonomi stratejisti Dominique Dwor-Frecaut, Fed’in gösterge faiz oranını yükseltmesi gerektiğini söyledi.

Enflasyonu istikrara kavuşturmak için mevcut yüzde 4,5-yüzde 4,75 seviyesine karşı yüzde 8 oranını savunan ekonomist, “Fed’in iki katına çıkması gerekecek çünkü hane halklarının ve işletmelerin çok uzun bir süredir çok düşük faiz oranlarında kilitlenebildiği birkaç on yıllık çok düşük faiz oranlarından çıkıyoruz” dedi. 

Son ayların en büyük artışı görülmüştü: Fed yetkilileri PCE enflasyonunu değerlendirdi

Son ayların en büyük artışı görülmüştü: Fed yetkilileri PCE enflasyonunu değerlendirdi

Dwor-Frecaut, “ABD, hanehalkı kaldıraçsızlaştırma ve çok güçlü bilançolar nedeniyle para politikası sıkılaştırmasına karşı 10 yıl öncesine göre daha bağışık. Politika sıkılaştırması, fiyatların sabitlendiği konut gibi faiz oranına duyarlı piyasalarda bile yeterince etki yaratacak kadar güçlü olmadı.” diye konuştu.

ABD, enflasyonun yıllık yüzde 4,8 ile yüzde 6,3 arasında gezindiği Temmuz-Ekim 1990’dan bu yana yüzde 8’lik bir federal fon oranını görmedi. Dominique Dwor-Frecaut, benzer yorumlarını bir yıl önce de yapmıştı.

 

Pools Plus Cyprus


Kaynak: NTV/MyNet/CNN

Pools Plus Cyprus

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu