Seyahat

Adıyaman’da bulunan mozaikler kent tarihine ışık tutuyor

blank

Perre Antik Kenti’nde yapılan kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan mozaikler Roma Dönemi’ne dair izler taşıyor.

blank
Adıyaman’da Perre Antik Kenti’ndeki kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan mozaikler kentin tarihine ışık tutuyor. Roma döneminin izlerini taşıyan Perre Antik Kenti’ndeki kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan iki mozaik, ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.
blank
2009’daki kazılarda bulunan ve 1500 yıl öncesine tarihlendirilen 155 metrekarelik mozaikte, yaban keçileri ve çeşitli hayvanların otlaması, kalp ve baklava motifleri görülüyor.
blank
Adıyaman Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kahraman Yağız’ın bilimsel koordinatörlüğündeki kazı çalışmalarında Kasım 2022’de ortaya çıkarılan 12 metrekarelik mozaik ise 1800 yıl önceye tarihlendiriliyor.
blank
Adıyaman Müzesi Müdürü Mehmet Alkan, AA muhabirine, Perre Antik Kenti’nde 2009’da ara verilen kazıların 3 yıl önce yeniden başladığını söyledi.
blank
Antik kentteki kazılarda önemli eser, yapı ve mozaiklerin ortaya çıkarıldığını belirten Alkan, “Mozaik üzerinde 5. yüzyıl ile tarihlenen orta kısımda ‘cennet sahnesi’ dediğimiz yer var. Asma dalı yaprakları içerisinde otlayan horoz, yaban keçileri ve diğer hayvan betimleri yer almakta. Sol kısmında ise kalp ve baklava motifleri yer almaktadır” dedi.
blank
Kazılarda bulunan diğer mozaiğin de 2. yüzyıla tarihlendiğini dile getiren Alkan, “Bu mozaik üzerinde ağ motifi bulunmaktadır. Siyah, beyaz, turuncu ve mavi renk skalalarıyla karşımıza çıkıyor” bilgisini verdi.
blank
Alkan, mozaiklerin yerinde görülebildiğini belirterek, “Kazı çalışmalarımız kış şartları nedeniyle şu an sona erdi. Gelecek yıl verilecek bütçelerle yeniden devam edecek. Ziyaretçilerimizi bu eşsiz güzellikleri görmeye davet ediyoruz” dedi.

İşte Perre Antik Kenti’ndeki kazı çalışmalarından görüntüler…

blank
blank
blank
blankKaynak: NTV/CNN

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Haberler

blank
Seyahat

Rusya, Türkiye dahil 19 ülkeye vize kolaylığı sağlayacak – Son Dakika Dünya Haberleri

Söz konusu vatandaşlara 6 aya kadar vize verilmesine karar verilirken, vize kolaylığı sağlanacak ülkeler arasında Türkiye’nin yanı sıra Çin ve
blank
Seyahat

Hırvatistan Hakkında Her Şey; Hırvatistan Bayrağının Anlamı, Hırvatistan Başkenti Neresidir? Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir?

21.02.2023 17:52 Son Güncelleme: 21.02.2023 17:54 Hırvatistan Hakkında Her Şey  Hırvatistan, resmi adı ile Hırvatistan Cumhuriyeti olarak bilinmektedir. Ülke Orta
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com