Seyahat

Adıyaman’da bulunan mozaikler kent tarihine ışık tutuyor

Perre Antik Kenti’nde yapılan kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan mozaikler Roma Dönemi’ne dair izler taşıyor.

Adıyaman’da Perre Antik Kenti’ndeki kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan mozaikler kentin tarihine ışık tutuyor. Roma döneminin izlerini taşıyan Perre Antik Kenti’ndeki kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan iki mozaik, ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.
2009’daki kazılarda bulunan ve 1500 yıl öncesine tarihlendirilen 155 metrekarelik mozaikte, yaban keçileri ve çeşitli hayvanların otlaması, kalp ve baklava motifleri görülüyor.
Adıyaman Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kahraman Yağız’ın bilimsel koordinatörlüğündeki kazı çalışmalarında Kasım 2022’de ortaya çıkarılan 12 metrekarelik mozaik ise 1800 yıl önceye tarihlendiriliyor.
Adıyaman Müzesi Müdürü Mehmet Alkan, AA muhabirine, Perre Antik Kenti’nde 2009’da ara verilen kazıların 3 yıl önce yeniden başladığını söyledi.
Antik kentteki kazılarda önemli eser, yapı ve mozaiklerin ortaya çıkarıldığını belirten Alkan, “Mozaik üzerinde 5. yüzyıl ile tarihlenen orta kısımda ‘cennet sahnesi’ dediğimiz yer var. Asma dalı yaprakları içerisinde otlayan horoz, yaban keçileri ve diğer hayvan betimleri yer almakta. Sol kısmında ise kalp ve baklava motifleri yer almaktadır” dedi.
Kazılarda bulunan diğer mozaiğin de 2. yüzyıla tarihlendiğini dile getiren Alkan, “Bu mozaik üzerinde ağ motifi bulunmaktadır. Siyah, beyaz, turuncu ve mavi renk skalalarıyla karşımıza çıkıyor” bilgisini verdi.
Alkan, mozaiklerin yerinde görülebildiğini belirterek, “Kazı çalışmalarımız kış şartları nedeniyle şu an sona erdi. Gelecek yıl verilecek bütçelerle yeniden devam edecek. Ziyaretçilerimizi bu eşsiz güzellikleri görmeye davet ediyoruz” dedi.

İşte Perre Antik Kenti’ndeki kazı çalışmalarından görüntüler…

 

Pools Plus Cyprus


Kaynak: NTV/CNN

Pools Plus Cyprus

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu