Sağlık

Akciğer kanserini erken teşhis edin

Kanser çağımızda en sık görülen hastalıklar arasında bulunur. En tehlikeli kanser türlerinden olan akciğer kanseri hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilmektedir. Sigara kullanımı akciğer kanserine yakalanma riskini büyük ölçüde arttırır. Kansere bağlı ölümlerde birinci sırada bulunan akciğer kanserinden korunmak için sigaradan uzak durmak gerekir. Akciğer kanserinin belirtileri günlük yaşanan rahatsızlıklar ile karıştırılmaktadır. Bu belirtileri erken fark edip doktora başvurmak kanserin tedavisinde önemlidir.

AKCİĞER KANSERİ BELİRTİLERİARTAN ÖKSÜRÜK

Akciğer kanserinin ilk belirtileri arasında yer alan öksürük, çoğunlukla başka nedenlere bağlı olduğu düşünülerek yeterince önemsenmiyor. Oysa iki haftadan uzun süren, giderek artan ve nedeni belirlenemeyen inatçı öksürük, akciğer kanserinin temel göstergesi olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yanı balgamda kan görülmesi veya balgam renginin koyu kahverengi olması da akciğer kanserinde önemli belirtiler olarak biliniyor.

GÖĞÜS AĞRISI

Yine pek çok nedenden kaynaklanabilen göğüs ağrısı da, aslında akciğer kanserinin temel belirtileri arasında yer alıyor. Göğüs ağrısı derin nefes alırken, öksürürken veya gülerken artıyorsa zaman kaybetmeden doktora başvurmak gerekiyor.

NEFES DARLIĞI

Nefes darlığı ve hırıltılı soluma gibi solunumsal belirtiler akciğer kanserinin tüm evrelerinde ortaya çıkabiliyor. Sinsi gelişen akciğer kanserinin önemli bir göstergesi olan nefes darlığı, gerektiği şekilde önemsenmiyor. Yaşlı ve kilolu kişiler nefes darlığını yaşlarına bağlarken, genç kişiler de işlerinin yoğunluğundan doktora gitmeyi ihmal ettiklerini belirtiyorlar. Ancak akciğer kanserinde erken tanının hayati öneme sahip olduğunun unutulmaması gerekiyor.

İŞTAHSIZLIK VE KİLO KAYBI

Özellikle aktif sigara içen kişiler, iştahsızlığı olursa mutlaka bir doktora danışmalı. Nedeni belirlenemeyen kilo kaybı da akciğer kanserinin önemli belirtileri arasında yer aldığından, ihmal edilmemeli.

SES KISIKLIĞI VE YUTMA GÜÇLÜĞÜ

Akciğer kanserinin belirtilerden biri olan ses kısıklığı ve yutma güçlüğü de tıpkı diğer belirtiler gibi birçok nedenden kaynaklanabiliyor. Buna karşın soğuk algınlığı gibi bir durum olmaksızın gelişen ses kısıklığında da doktora görünmek gerekiyor Teşhis için kişinin yakınmaları, öyküsü ve muayene bulguları oldukça önem taşıyor.

PARMAKLARDA ÇOMAKLAŞMA

El ve ayak parmaklarının uçlarındaki yumuşak dokunun şişip yuvarlaklaşmasıyla oluşan çomaklaşmanın yavaş ve ağrısız gelişmesi, akciğer kanseri dışı nedenlerden kaynaklandığını gösteriyor. Ancak hızlı ve ağrılı gerçekleşmesi, akciğer kanseri belirtileri arasında yer alıyor.

VÜCUT AĞRISI

Ülkemizde özellikle sırt ve omuz ağrısı şikayetlerine sıkça rastlanırken, masa başı çalışanlar bunu çoğunlukla duruş bozukluğu ve uzun saatler bilgisayar başında çalışmanın yol açtığı bir sorun olarak değerlendirebiliyor. Oysa akciğer kanserinin yayılması durumunda sırt ağrısı, omuz ağrısı, kürek kemiği ağrısı, kol, bacak ağrısı ya da beyne sıçramışsa şiddetli baş ağrısı önemli belirtiler olarak kendini gösteriyor. Boyunda ve köprücük kemiğinin üzerindeki bezelerde büyüme ise, özellikle akciğer kanserine işaret ediyor.

AKCİĞER KANSERİNDEN KORUNMAK İÇİN

Sigara ve alkol gibi kanser yapıcı maddelerden uzak durmakPozitif düşünmek ve stresten uzak durmakRadyasyondan kaçınmakKatran, benzin, boya maddeleri, asbest vb. maddelerin solunmamasına dikkat etmekHava kirliliğinden uzak durmakSağlıklı beslenme düzenini korumak

 

Pools Plus Cyprus


Kaynak Link: BRTK/NTV/CNN

Bu Haber ACM Cyprus Yeni Teknolojiler Çalışması Kapsamında, OpenAI – ChatGPT Tarafından Sizin İçin (Türkçe veya İngilizce) Yeniden Yazıldı. Okumak İçin Sayfaya Devam Edin.

Yapay Zeka Yorumluyor

Akciğer kanseri, hücrelerin kontrolsüz büyümesine ve akciğerlerde tümör oluşumuna neden olan ciddi bir hastalıktır. Bu hastalık erken aşamalarda teşhis edilirse tedavi seçenekleri daha geniştir ve başarı oranı da daha yüksektir. Bu nedenle, erken teşhis hayat kurtarabilir. Peki, akciğer kanserini erken teşhis etmek için ne yapılmalıdır?

1. Sigarayı bırakın:

Akciğer kanseri en sık sigara içenlerde görülür. Sigarayı bırakmak, akciğer kanseri riskini büyük ölçüde azaltır. Ayrıca sigara bırakmak, akciğer kanseri için risk faktörlerinin en önemlilerinden biri olan tahriş edici maddelerin akciğerlere girmesini engeller.

2. Düzenli taramalar yaptırın:

Risk faktörlerine sahip kişiler (sigara içenler, ailesinde akciğer kanseri öyküsü olanlar, endüstriyel tehlikeye maruz kalanlar) düzenli olarak taramalara girmelidir. X-ışını, bilgisayarlı tomografi (BT) ve manyetik rezonans görüntüleme (MRI) gibi görüntüleme yöntemleri, akciğer kanserinin erken belirtilerini tespit etmek için kullanılabilir.

3. Semptomları tanıyın:

Akciğer kanserinin erken semptomları genellikle karakteristik değildir ve diğer solunum yolu rahatsızlıklarına benzerlik gösterir. Bununla birlikte, akciğer kanserinin belirtileri arasında nefes darlığı, göğüs ağrısı, öksürük, kan tükürme ve bitkinlik yer alır. Bu semptomların ortaya çıkması halinde hemen doktorunuza başvurun.

4. Risk faktörlerini azaltın:

Risk faktörlerine maruz kalmak, akciğer kanseri riskini arttırır. Ayrıca, doğru çalışmayan havalandırma sistemleri, asbest, radon ve diğer toksik maddeler de risk faktörleri arasındadır. Bu nedenle, işyerlerinde bu maddelere maruz kalmaktan kaçınmak, evde uygun hava filtreleri kullanmak gibi risk faktörlerini azaltan adımlar atılmalıdır.

Sonuç olarak, akciğer kanserinin erken teşhisi hayat kurtarabilir. Sigarayı bırakmak, düzenli taramalar yaptırmak, semptomları tanımak ve risk faktörlerini azaltmak, akciğer kanserinin erken teşhis edilmesine yardımcı olur. Unutmayın, sağlığınızın kontrolü sizin elinizdedir. Kendinize ve sevdiklerinize bakın ve akciğer kanserini erken teşhis etmek için gerekli adımları atın.

ACM Cyprus

Geleceği Yeniden Şekillendirebilmek İçin Yorumlarınızı Bekliyoruz.

Pools Plus Cyprus

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu