Sağlık

Anti Hbs Nedir, Kaç Olmalıdır? Anti Hbs Değeri Yüksekliği Ve Düşüklüğü Ne Anlama Gelir?

Anti HBS Nedir?

HBs antikorlarının varlığı, vücudun enfeksiyon veya aşılama yoluyla hepatit B virüsü ile karşı karşıya olduğunu gösterir . Bir kişi bu hastalığa hiç yakalanmadıysa ve ona karşı hiç aşı yapılmadıysa, bu antikorların tespit edilemez olması normaldir.

Dünya Sağlık Örgütü, dünya çapında 257 milyon kişinin hepatit B virüsü (HBV) ile kronik enfeksiyondan muzdarip olduğunu tahmin ediyor. 2015 yılında siroz veya karaciğer kanseri dahil yaklaşık 900.000 kişi hepatit B’den öldü. Ancak güvenli ve etkili aşılarla hepatit B’yi önlemek mümkündür.

Hepatit B, bir karaciğer hastalığıdır. Vücut sıvılarında (kan, meni, vajinal sekresyonlar vb.) Bulunan bir virüs (hepatit B virüsü veya HBV) nedeniyle cinsel ilişki, kanla temas, anneden anneye bulaşma yoluyla bulaşabilir.

Anti HBS Kaç Olmalı?

Aşılama yapılmışsa, yetişkin erkeklerde ve kadınlarda ideal olarak HBs seviyesi 10 mIU / ml’den büyük olmalıdır. Aşı olmasa bile, yetişkinlerde anti-HBs seviyesi 100 IU / l’den yüksek olduğunda bağışıklık kazanılmış kabul edilir. Akut hepatit B’den sonra elde edilmiş olabilir.

On vakadan dokuzunda, enfekte yetişkinler herhangi bir belirti yaşamaz. Hastalık kendini gösterdiğinde semptomlar sarılık, dışkıda renk değişikliği, yorgunluk ve birkaç ay sürebilen rahatsızlıktır. Virüsün bileşenlerinin, özellikle antijen (Ag) HBs’nin (hepatit B için HB ve hepatit B virüsünün zarfında bulunan yüzey antijeni için S) ve varlığının tespitine dayanır. viral proteinlere yönelik antikorlar olan dolaylı belirteçler. HBs antijeninin varlığı, en az 6 aylıksa, kronik bir hepatit B formunu gösterir.

Anti HBS Değeri Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

Hepatit B, doktorunuzun veya kliniğinizin isteyebileceği basit bir kan testi ile tespit edilebilir. Bu, hepatit B virüsünün serolojik profilidir. Bu analiz doktorunuzun ofisinde yapılabilir.

Bu serolojik profile üç analiz dahildir. Bazen doktor, sonuçları doğrulamak için ilk ziyaretten altı ay sonra tekrar test isteyebilir.

Yakın zamanda hepatit B virüsüne yakalandığınızı düşünüyorsanız, virüsün kanınızda tespit edilmesi dokuz haftayı bulabilir. Özellikle teşhisten emin olmak istediğiniz için, kan testinizin sonuçlarını anlamak karmaşık olabilir. Değerler yüksekse hastalık var demektir. 

Hepatit B virüsünün serolojik profili için bir kan örneği yeterlidir. Profil, nihai bir tanı koymak için gerekli üç analizi içerir:

● HBsAg (hepatit B virüsü yüzey antijeni)

● HBsAb veya anti-HBs (hepatit B virüsü yüzey antikoru)

● HBcAb veya anti-HBc (hepatit B virüsü çekirdek antikoru)

Anti HBS Değeri Düşüklüğü Ne Anlama Gelir?

Pozitif veya “reaktif” HBsAg sonucu, hepatit B virüsü ile enfekte olduğunuz anlamına gelir Bu, akut bir enfeksiyon veya kronik bir enfeksiyon olabilir. Enfekte insanlar virüsü kanlarından geçirebilirler. Pozitif veya reaktif anti-HBs) sonucu, hepatit B aşısına iyi yanıt verdiğiniz veya akut hepatit B’den zaten iyileşmiş olduğunuz anlamına gelir. Bu sonuç (negatif HbsAg ile) bağışıklığınız olduğu, yani hepatit B virüsü ile gelecekteki olası enfeksiyonlara karşı korunduğunuz anlamına gelir. 

Pozitif veya reaktif HBsAg test sonucu, kişinin “akut” veya “kronik” enfeksiyon olabilen hepatit B virüsü ile enfekte olduğu anlamına gelir. Enfekte insanlar virüsü kanları yoluyla başkalarına bulaştırabilir. Anti-HBs antikorları, hepatit B virüsünün zarfını oluşturan HBs antijenine yöneliktir; bu virüsü etkisiz hale getirebilir ve bu nedenle enfeksiyonu önleyebilirler. Anti-HBc antikorları serumda tespit edilemezse Hepatit B virüsü ile enfeksiyonun hipotezi reddedilebilir. Aşılama programının tamamlanması gerekebilir.

Akciğer Enfeksiyonu Nedir, Neden Olur? Akciğer Enfeksiyonu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Akciğer Enfeksiyonu Nedir, Neden Olur? Akciğer Enfeksiyonu Tedavisi Nasıl Yapılır?

 

Pools Plus Cyprus


Kaynak Link: BRTK/NTV/CNN

#Anti #Hbs #Nedir #Kaç #Olmalıdır #Anti #Hbs #Değeri #Yüksekliği #Düşüklüğü #Anlama #Gelir

Pools Plus Cyprus

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu