Sağlık

Ara tatil bitiyor, hastalıklar başlıyor

Çocuklar aylardır üst solunum yolu hastalıklarıyla mücadele ediyor. Ara tatille birlikte, hastalığın yayılımı kontrol altına alınabildi. Ancak yarın yeni eğitim dönemi başlıyor. Peki okulların açılması hastalığı tekrar gündeme getirir mi? Nasıl önlemler alınmalı? Enfeksiyon hastalıkları uzmanı Prof. Dr. İftihar Köksal yanıtladı.

NTV- Beyzanur Özer

Öksürük, ateş ve boğaz ağrısı şikayetleriyle hastanelerin acil servisleri aylardır doluluk yaşıyor.

Özellikle çocuk vakaların sayısındaki artış endişe verici seyretti. Ancak yarıyıl tatilinde çocukların evde kalması,, hastalığın yayılımını azalttı.

Peki okullar yeniden açılınca çocuk vaka sayısı yeniden yükselişe geçer mi?

Uzmanların aileleri çocukların hastalık belirtilerine karşı uyardı ve “Çocuğunuz hastalık belirtileri gösteriyorsa okula göndermeyin.” çağrısında bulundu.

VAKALARDA AZALMA GÖRÜLÜYOR

Temas olasılığı ortadan kalktığı için vakalarda belirgin bir azalma olduğunu dile getiren Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. İftihar Köksal, çocukların okula dönüşlerinde hastalıkları birbirlerine bulaştırma riskinin olduğunu ifade etti.

Velilere büyük görev düştüğünü vurgulayan Köksal, “Hasta çocukları lütfen okula göndermesinler. Bu hastalığın teşhisi de kolay, tedavisi de kolay.” uyarısında bulundu.

Maske takmak, sınıfların havalandırılması ve öğrencilerin el hijyenine dikkat etmesi de uzmanların tavsiyeleri arasında yer alıyor.

 

Pools Plus Cyprus


>Kaynak: NTV/CNN

Pools Plus Cyprus

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu