Kıbrıs

Arıklı: Kıbrıs Türkü, büyük bir yatırıma sahip oldu

 

Hostinger Yeni Ercan Havalimanı Terminali ve Pisti Hizmete Açıldı

Bugün Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın katılımıyla gerçekleştirilen açılış töreninin ardından, Ercan Havalimanı yeni terminal binası ve pisti, bugün sabah saatlerinde uçuşlara başladı. T&T Havalimanı İşletmeciliği’nden alınan bilgiye göre, yeni terminal binasındaki ilk uçuş, Pegasus Hava Yolları’nın Ercan-Adana seferi olan PGT1851 ile gerçekleştirildi. Bu uçuşun ardından diğer iniş ve kalkışlar da sorunsuz bir şekilde devam etti.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, yaptığı sosyal medya paylaşımında, dün açılan yeni pist ve terminal ile Kıbrıs Türkü’nün büyük bir yatırıma sahip olduğunu belirtti. Arıklı, ülkelerinin bu havaalanından şu ana kadar yaklaşık 350 milyon avro gelir elde ettiğini ve bu gelirin her yıl artmaya devam edeceğini söyledi. Ayrıca Arıklı, zorlu süreci katkı koyan herkese teşekkür etti.

Yeni Ercan Havalimanı terminal binası, 10-12 milyon yolcu kapasitesine sahip olup 60 check-in kontuarı, 44 pasaport kontrol noktası ve 5 bagaj alanı bulunmaktadır. Ayrıca 128 bin metrekarelik terminal alana sahip olan havalimanında 9 körük, 30 uçak park yeri ve 85 bin metrekarelik 1500 araçlık otopark bulunmaktadır. İnşa edilen yeni pist ise mevcut pistin güneyine konumlandırılmış olup 2 bin 755 metreden 3 bin metreye uzunluğa sahiptir.

Yeni Ercan Havalimanı’nın hizmete girmesiyle birlikte Kıbrıs Türkü için büyük bir kazanç ve gelişme kaydedildiği söylenebilir. Bu yatırımın ülkenin turizm ve ekonomik geleceğine olumlu katkılar sağlayacağı düşünülmektedir. Yeni terminal binası ve pisti ile Ercan Havalimanı, daha modern ve kapasitesi genişlemiş bir hizmet sunmaktadır.

Kaynak: “https://brtk.net/yeni-ercan-havalimani-terminali-ve-pisti-hizete-acildi/”

Kaynak

Pools Plus Cyprus

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu