Seyahat

Artvin’in Neyi Meşhur? Artvin’in En Meşhur Yemekleri ve Alınabilecek Hediyelikler

expand

Çoruh Nehri’ne de ev sahipliği yapan Artvin Karadeniz kültürünü en iyi yansıtan şehirlerden biridir. Doğal güzellikleri ile ön plana çıkan Artvin’de gezilip görülebilecek pek çok milli park, yayla, şelale ve tabiat parkı bulunmaktadır. Borçka, Hopa, Tekkale Manastırı, Atatepe, Maral Şelalesi, Cehennem Deresi Kanyonu, Dolishane Kilisesi, Yaylalar Köyü, Çifte Köprü ve Ciro Şelalesi Artvin’de mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır.

Artvin’in Neyi Meşhur? 

Artvin geleneksel Karadeniz mutfağı ile ünlüdür. Artvin’in en meşhur yöresel yemekleri arasında laz böreği, Artvin balı, dut pekmezi, Artvin tereyağı, lahana ezmesi, kuzine zeytini, pancar yemeği ve kuymak bulunmaktadır. Artvin yöresel yemekleri hediye olarak da sık sık tercih edilen ürünlerdendir. Bunlara ek olarak Artvin’e gidildiğinde mutlaka tadına bakılması gereken lezzetler aşağıdaki şekildedir:

Kaygana

Siron

Karayemiş

Bal

Cevizli Kete

Mısır Ekmeği

Turşu Kavurması

Hamsi ve Hamsi yemekleri

Kalaco

Karalahana Sarması ve kavurması

Çağ Kebabı

Benekli Alabalık

Artvinin Neyi Meşhur Artvinin En Meşhur Yemekleri ve Alınabilecek HediyeliklerArtvin’in En Meşhur Yemekleri ve Alınabilecek Hediyelikler

Artvin’in meşhur olan yöresel yemekleri arasında; Karadeniz kahvaltı sofralarının vazgeçilmez lezzeti olan kuymak, mısır unu ve yoğurt ile hazırlanan kalaco, yerli ve yabancı herkesin bayıldığı kaygana, Artvin’in yöresel yufka yemeklerinden olan yoğurtlu silor, sağlık deposu şalgam pancarı ve Karadeniz’in meşhur mısır ekmeği bulunmaktadır.

Artvin’in olmazsa olmaz deniz ürünü hamsiden yapılan hamsili ekmek, doyurucu ve lezzetli laz böreği, Artvin’in köylerinde üretilen has tereyağı, Karadeniz mutfağının vazgeçilmezi karalahana sarması ve karalahana turşusu, Artvin’e özel bir lezzet olan kuzine zeytini, turşu kavurması, benekli alabalık, cağ kebabı, cevizli kete ve hamsili pilav da Artvin’in meşhur lezzetleri arasında yer almaktadır.

Artvin’den alınabilecek hediyelik eşyalar arasında herkesin bütçesine uygun ve ekonomik çeşitleri ile birbirinden farklı Artvin işlemeli buzdolabı süsleri, bardak, takılar, kupa ve açacaklar ön plana çıkmaktadır. Kemençe ve peştamal gibi yöresel ürünler de Artvin’den alınabilecek hediyelik eşyalar arasında bulunmaktadır.

Bunlara ek olarak Artvin mutfağının benzersiz lezzetleri olan hamsi, tereyağı, mısır ekmeği, karalahana turşusu, Artvin balı, lahana ezmesi, mısır unu ve cevizli kete de Artvin’den alınabilecek hediyeler arasındadır.

Ardahan’ın Neyi Meşhur? Ardahan’ın En Meşhur Yemekleri Ve Alınabilecek Hediyelikler

Kaynak

Pools Plus Cyprus

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu