Teknoloji

ASELSAN YILDIRIM-100 DIRCM’nin Özellikleri Açıklandı

ASELSAN, hava platformlarının kızılötesi güdümlü füzelere karşı korunması amacıyla geliştirdiği YILDIRIM-100 Yönlendirilmiş Kızılötesi Karşı Tedbir (DIRCM) Sistemi’nin özelliklerini açıkladı. Çift taret konfigürasyonuna sahip olan YILDIRIM-100, her bir tarette bulunan hassas takip biriminin yanı sıra yüksek güçte lazer üretme özelliğiyle ısı güdümlü füzelere karşı senkronize edilmiş, çoklu bantta yönlendirilmiş lazer işareti uygulayacak. Sistem ayrıca kontrol birimiyle birlikte füze ikaz sistemiyle haberleşebiliyor.

ASELSAN, YILDIRIM-100’ü helikopter ve diğer hava platformlarında kullanmayı planlıyor. Şirket ayrıca KAAN Savaş Uçağı için YILDIRIM-300’ün üst versiyonunu geliştiriyor. DIRCM sistemleri sayesinde hava platformları daha üst düzeyde bir karşı tedbir yeteneğine sahip olacak.

DIRCM’lar, kızılötesi güdümlü füzelere karşı hava ve deniz platformlarının korunması amacıyla kullanılıyor. Yüksek güçlü lazer enerjisi göndererek füzenin arayıcı başlığı köreltiliyor ve füzenin başka bir yöne gitmesi sağlanıyor. DIRCM taretleri, platform üzerindeki farklı füze ikaz sistemleri ve flare atıcılarıyla birlikte çalışıyor.

YILDIRIM-100’ün temel özellikleri arasında çoklu bantta lazer çıkışı, UV/IR tabanlı Füze İkaz Sistemleri ile uyumluluk, çift taretli konfigürasyon, hızlı ve hassas tehdit yakalama ve takibi, çoklu tehdit senaryoları altında çalışabilme, hedefte yüksek lazer enerjisi oluşturma, küçük boyut ve ağırlık, düşük güç tüketimi, yüksek kullanılabilirlik, düşük bakım ve düşük ömür devri maliyeti yer alıyor.

ASELSAN, YILDIRIM-100 ve diğer elektro-optik sistemleri tamamladığında Türkiye, hava platformları için üstün bir elektro-optik süite sahip olacak.

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu