Teknoloji

ATMACA Füzesi Vuruş Anını Gösterdi

Türkiye’nin ilk deniz füzesi olan ATMACA Gemisavar Füzesi, Roketsan tarafından geliştirildi ve Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterine girdi. Füze, deniz yüzeyindeki konteynır hedefi hassas bir şekilde vurdu ve Roketsan’ın 35’inci kuruluş yıldönümü kapsamında paylaşılan videoda hedefi vurduğu anlara yer verildi.

ATMACA’nın özellikleri arasında düşük radar kesit alanına sahip olması ve Super Sea Skimming yani su sathına yakın uçuş yapabilmesi bulunmaktadır. Bu sayede hedef platform tarafından ancak 18-20 kilometre mesafeden tespit edilebilen ATMACA, 0.85 Mach hıza sahip olması nedeniyle hedef geminin mürettebatına çok kısıtlı bir reaksiyon süresi tanımaktadır.

ATMACA Füzesi, kapsamlı test faaliyetlerinin ardından Kasım 2019 tarihinde MİLGEM TCG KINALIADA (F-514) Korveti’nden ilk kez ateşlendi ve deniz yüzeyindeki sabit hedefi başarıyla vurdu.

ATMACA, 18 Haziran 2021 tarihinde icra edilen diğer bir test esnasında ise KINALIADA Korveti’nden ateşlenerek ilk kez gerçek bir gemi hedefini vurdu ve hedef gemi, ATMACA Füzesi ile vurulduktan sonra battı.

ATMACA Gemisavar Füzesi, Türk Deniz Kuvvetleri tarafından ihtiyaç duyulan gemisavar füze ihtiyacının yerli ve milli imkanlarla karşılanması için geliştirildi ve fark edilmesi oldukça zor bir füze türü olarak öne çıkıyor.

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu