Son Dakika

Avusturya’da 2022’de 1479 ırkçı saldırı yaşandı


Avusturya’da 20 yılı aşkın süredir ırkçı saldırıları kayıt altına alan sivil toplum kuruluşu Irkçılık Karşıtı Çalışma ve Sivil Tepki (ZARA), Uluslararası Irk Ayrımı İle Mücadele Günü’nde “2022 Irkçılık Raporu’nu” ilk defa Viyana Belediye binasında düzenlenen basın toplantısıyla kamuoyuyla paylaştı.


Basın toplantısına Viyana Belediye Başkan Yardımcısı Christoph Wiederkehr, Sosyal Demokrat Parti (SPÖ) Viyana Eyalet Meclis Üyesi Dr. Mireille Ngosso’nun yanı sıra ZARA temsilcileri katıldı.


Irkçı saldırılar en çok internette yapıldı


Rapora göre, geçen yıl 1479 ırkçı saldırı meydana gelirken, bunların yüzde 68’i “dijital platformlarda” yaşandı.


“İnternet”, 999 ile ırkçı saldırıların kendine en çok yer bulduğu mecra oldu.


Irkçı saldırıların en çok yapıldığı ikinci yer ise 167 vakayla “kamuya açık alanlar” oldu. Ülkede geçen yıl, “eğlence ve hizmet” sektöründe 134, “kamu kurum ve kuruluşlarında” 85 ırkçı saldırı yaşandı.


Vakaların yüzde 24’ü doğrudan mağdurlarca bildirildi


“Güvenlik birimleri” 59 ırkçı tutumla dikkati çekerken, “yazılı ve görsel basın ile siyasette” 35 ırkçı ve nefret içerikli söylem ve eylem tespit edildi.


Kayıt altında alınan vakaların yüzde 24’ü doğrudan mağdurlarca bildirilirken, yüzde 76’sı olaylara şahit olan kişiler tarafından yapıldı.


Son 2 yılda ırkçı saldırıya maruz kalıp, ZARA ya da benzeri kuruluşlara giderek yaşadığı mağduriyeti bildirenlerin sayısında artış gözlemlenirken, 2020’de bu oran yüzde 20’nin altındaydı.


Irkçı ya da ayrıştırıcı uygulamalara maruz kalan ve bu durumu gerekli mercilere taşıyan kişilerin yüzde 80’i gerekli hukuki desteği bulamadı.


“Herkesin eşit şartlarda yaşamını sürdürmesi kendileri için çok önemli”


Rapora ilişkin sunumun ardından konuşan Viyana Belediye Başkan Yardımcısı Wiederkehr, ırkçılıkla mücadele gününde ZARA gibi sivil toplum kuruluşları ve siyasi temsilcilerin katılımıyla halihazırda toplumda yer bulan ırkçılığa karşı ortak mücadele yürütülmesinin önemli olduğunu söyledi.


Viyana Belediyesi olarak yaptıkları ırkçılık karşıtı çalışmalara değinen Wiederkehr, dil, din, cinsiyet ayrımı yapılmaksızın herkesin eşit şartlarda yaşamını sürdürmesinin kendileri için çok önemli olduğunu vurguladı.


Wiederkehr, “Viyana gibi büyük bir şehirde yapılması gereken tabii ki çok şey var çünkü ırkçılık, birçok kişi için hala ne yazık ki olağan bir durum ve düzenli olarak ırkçılığa maruz kalınabiliyor.” dedi.


Buna karşı çok sayıda inisiyatif bulunduğunu aktaran Wiederkehr, özellikle ırkçılığa maruz kalan ya da bu ülkeye yeni gelenlerin bu hususta daha iyi bilgilendirilmesi için çalıştıklarını kaydetti.


“Irkçı eylemlerin bir karşılığı olmalı”


SPÖ’den Meclis Üyesi Ngosso da ırkçılığın son yıllarda siyasette kanıksandığını, mevcut ön yargılar kullanılarak yeni ırkçı yaklaşımların ortaya çıkarıldığını belirterek, “Irkçı söylem ve eylemlerin kesinlikle bir karşılığı olmak zorunda.” dedi.


Ngosso, Müslümanlara yönelik ırkçı saldırıları kayıt altına alan Avusturya Müslümanlar için Dokümantasyon ve Danışmanlık Merkezi (Dokustelle Österreich) ya da diğer inisiyatiflerin ortaya koyduğu veriler doğrultusunda ırkçılık ve ayrımcılıkla mücadelede çok daha kapsamlı çalışmaların yapılması gerektiğini vurguladı.


ZARA Yöneticisi Barbara Liegl de yıllara göre ırkçı vakalara yönelik rakam ve verilerin değişkenlik gösterdiğini söyleyerek, “Irkçılık, bütün yapılarda ve kurumlarda, genel olarak toplumumuzda her gün görünen, hissedilen bir gerçek.” dedi.

 

Pools Plus Cyprus


Kaynak Link: NTV/TRT

Bu Haber ACM Cyprus Yeni Teknolojiler Çalışması Kapsamında, OpenAI – ChatGPT Tarafından Sizin İçin (Türkçe veya İngilizce) Yeniden Yazıldı. Okumak İçin Sayfaya Devam Edin.

Yapay Zeka Yorumluyor

Avusturya’da son yıllarda yükselen ırkçı saldırılar ülkedeki etnik ve dini azınlıklar için büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Bu tehdit, 2022 yılında Avusturya’da 1479 ırkçı saldırı yaşandığına dair verilerle bir kez daha doğrulandı.

Avusturya İçişleri Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre, 2022 yılında Avusturya’da ırkçı motivasyonlu 1479 saldırı gerçekleşti. Bu saldırılarda 46 kişi yaralandı ve 7 kişi hayatını kaybetti. Saldırıların çoğu, göçmen, Müslüman ve Afrika kökenli insanlara yönelik gerçekleştirildi.

Bu saldırılar, Avusturya’nın son yıllarda giderek artan aşırı sağcı hareketleriyle bağlantılı olarak artmıştır. Aşırı sağcı partilerin yükselişiyle birlikte, ırkçılık ve yabancı düşmanlığı Avusturya’nın siyasi ve sosyal hayatında daha belirgin hale gelmiştir. Bu da, daha fazla ırkçı saldırıya yol açmıştır.

Irkçı saldırıların önüne geçilmesi için, Avusturya hükümeti ve sivil toplum kuruluşları tarafından önemli adımlar atılması gerekiyor. Bu adımlar arasında, aşırı sağcılık ve ırkçılıkla mücadeleye odaklanan politikaların geliştirilmesi, ırkçılık karşıtı eğitim kampanyalarının yürütülmesi, medya organlarında yabancılara ve azınlıklara yönelik ayrımcılık yapılmaması gibi konular yer alıyor.

Ayrıca, Avusturya’da yaşayan etnik ve dini azınlıkların haklarını ve güvenliğini korumak için de önemli adımlar atılmalıdır. Bu adımlar arasında, etnik ve dini azınlıklara yönelik saldırıların daha sıkı şekilde cezalandırılması, polis ve diğer güvenlik görevlilerinin ırkçılık ve yabancı düşmanlığına karşı eğitim almaları gibi konular yer almaktadır.

Sonuç olarak, Avusturya’da 2022 yılında 1479 ırkçı saldırı yaşanması, ülkedeki ırkçılık ve yabancı düşmanlığı sorununun ne kadar büyük ve ciddi olduğunu göstermektedir. Bu sorunun çözümü için tüm paydaşların bir araya gelerek mücadele etmeleri, daha özgür ve adil bir Avusturya için kritik bir adımdır.

ACM Cyprus

Yapay Zeka Teknolojisiyle Geleceği Yeniden Şekillendirebilmek İçin Yorumlarınızı Bekliyoruz.

Pools Plus Cyprus

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu