Kıbrıs

Bafra Turizm Bölgesinde Lagünün Rehabilitasyon Çalışmaları Devam Ediyor

Bafra Lagünü Kalıcı Şekilde Rehabilite Ediliyor

Mehmetçik – Büyükkonuk Belediye Başkanı Fatma Çimen Tuğlu başkanlığında bir toplantı düzenlendi. Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi, Çevre Koruma Dairesi yetkilileri, bölge otel temsilcileri ve Doğa Park uzmanları da toplantıya katıldı. Bu toplantıda, Bafra lagününün kalıcı şekilde rehabilite edilmesi için bir yol haritası belirlendi.

Toplantıda, Çevre Koruma Dairesi tarafından lagün için kapsamlı bir havalandırma sistemi kurulması, Doğa Park tarafından uzaktan su seviye, sıcaklık ve kalitesini ölçebilecek bir sistem kurulması, belediye tarafından ise halkın çöpleriyle lagünü kirletmesini önlemek için uyarı levhaları yerleştirilmesi ve kamera sistemi kurulması gibi önlemler üzerinde anlaşma sağlandı.

Mehmetçik – Büyükkonuk Belediyesi tarafından yapılan açıklamaya göre, Bafra Turizm Bölgesi’nde bulunan ve yaz aylarında meydana gelen aşırı alg oluşumu nedeniyle zaman zaman toplu balık ölümleri yaşanan Bafra Lagünü kalıcı olarak rehabilite edilmesi için çalışmalara devam ediliyor.

Açıklamada, “Hava sıcaklıklarının artmasıyla birlikte her yıl olduğu gibi bu yıl da alg oluşumu yoğun bir şekilde artıyor. Alg oluşumu su için bir kirlilik olarak görülmese de, aşırı çoğalan alglar suyun oksijen seviyesini azaltabilir ve su kalitesini ciddi şekilde bozabilir” ifadelerine yer verildi.

Ayrıca, belediye ekipleri tarafından mekanik müdahale ile algların su yüzeyinden toplandığı ve Doğa Park tarafından yapılan su analizlerinde herhangi bir olumsuzluk tespit edilmediği belirtildi.

Toplantıda, lagünün hem su hem de zemin kalitesinin artırılması, ötrofikasyon ve aşırı alg oluşumunun önlenmesi ve suyun oksijen seviyesinin optimum seviyede tutularak anaerobik tepkimelerin önüne geçilmesi için bir dizi önlem alındığı da vurgulandı.

Bu önlemler arasında, Çevre Koruma Dairesi tarafından lagün için kapsamlı bir havalandırma sistemi kurulması, Doğa Park tarafından uzaktan su seviye, sıcaklık ve kalitesini ölçebilecek bir sistem kurulması, belediye tarafından ise halkın çöpleriyle lagünü kirletmesini önlemek için uyarı levhaları yerleştirilmesi ve kamera sistemi kurulması yer alıyor.

Bafra Lagünü’nün rehabilite edilmesi için belirlenen bu önlemlerin uygulanmasıyla birlikte lagünün doğal dengesinin korunması ve yerli ve yabancı turistlerin güvenle ziyaret edebileceği bir alan haline gelmesi hedefleniyor.

Kaynak

Pools Plus Cyprus

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu