Türkiye

Bakan Yanık, deprem bölgesi Malatya’da incelemelerde bulundu

Kahramanmaraş merkezli yaşanan asrın felaketinde büyük ölçüde hasar alan Malatya’yı ziyaret eden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, konteyner ve çadır kentleri ziyaret ederek depremzedeler ile görüştü.

Teknopark yanındaki geçici konteyner kentine ilk olarak giden Bakan Derya Yanık, daha sonra Malatya Büyükşehir Belediyesi Fuar Merkezi’ndeki Çadır Kentti ziyaret etti. Burada depremzede aileler ile yakından ilgilenen Bakan Yanık, çocuklara da yakın ilgi gösterdi.

Son olarak Beydağı Geçici Barınma Merkezi’ne geçen Bakan Yanık, burada konteyner kentteki depremzedelerle bir araya geldi. 21 Mart Dünya Down Sendromlular Günü dolayısıyla da buradaki down sendromlu bireylerle bir araya gelen Bakan Yanık, “Bugün 21 Mart. Bir taraftan deprem bölgesindeyiz ama öbür taraftan baharın ilk müjdesi özellikle bizim Orta Asya coğrafyamızda, Anadolu coğrafyasında 1000 yıllardır kutlanan bir Nevruz günü, öbür taraftan 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü. Bugün güzel kardeşlerim ile beraberiz” dedi.

Deprem bölgelerindeki çadır ve konteyner kentlerde bütün ihtiyaç guruplarına hitap edecek çalışmaları sürdürdüklerini de belirten Bakan Yanık, “Bir taraftan çocuklarımızla alakalı çocuk çadırlarımızı, kadınlarımıza iş atölyelerini öbür taraftan engelli ve yaşlı vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını görecek bir anlamda hizmet birimlerini oluşturmaya çalışıyoruz. Mola evlerimiz onlardan birisi. Ailesinde engelli birey olan aile fertlerimiz, özellikle anne babalar için veya engelli bireye bakım veren yakını için günün belli saatlerinde bir ihtiyacı olabilir, bir molaya ihtiyacı olabilir, bir nefes almaya ihtiyacı olabilir. İşte o engelli kardeşlerimiz özellikle down, otizm gibi zihinsel engelli kardeşlerimizin buralarda mola evlerimizde vakit geçirecekleri uzman arkadaşlarımızla birlikte bir anlamda eğitsel faaliyetler sosyal faaliyetler yapabilecekleri mola evlerimizi bütün çadır ve konteyner kentlerimizde inşallah önümüzdeki süreçte de yaygınlaştırmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“Ülkemizin geri kalanıyla beraber 85 milyon insan, yaraları sarmaya çalıştığımız bir dönemdeyiz”

Çok ağır bir deprem sürecinin içerisinden geçtiklerinin de altını çizen Bakan Yanık, “Depremlerde 50 bine yakın vatandaşımız hayatını kaybetti. 11 şehrimizde yaklaşık 13 buçuk milyon vatandaşımız doğrudan depremden etkilendi ama ülkemizin geri kalanıyla beraber 85 milyon insan, yaraları sarmaya çalıştığımız bir dönemdeyiz. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında biliyorsunuz afet ve acil durum hallerinde iki önemli sorumluluğumuz var. Bunlardan birisi psikososyal destek çalışmaları, diğeri ise ayni yardım depo yönetimini sağlamak” dedi.

Bugün itibarıyla bütün deprem bölgelerinde 4 bin 808 personel ile yaklaşık 1 milyon 200 bin vatandaşla görüşme gerçekleştirildiğini de belirten Yanık, şunları kaydetti:

“Deprem bölgesi dışındaki yerlerde de 5 bin 213 psikososyal destek personelimizle 550 bine yakın görüşme yapmışız. Toplamda 10 bin 21 personelle yaklaşık 1 milyon 800 bin civarında vatandaşımıza psikososyal destek çalışması yapmışız. Bu kapsamda 3 bin 790 ASYA Afet Acil Durum Sosyal Yardım personelimizle, 641 aracımızla hizmetlerimizi vatandaşlarımızın temel ihtiyaç malzemelerinin temin ve kendilerine ulaştırılma sürecini devam ettiriyoruz. Bugüne kadar Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak bizim yönettiğimiz depolara 19 bin 99 tır malzeme indirmişiz. Şu an itibariyle 203 sosyal marketimiz var. 10 tane de gezici sosyal marketimiz var ki bunlardan şu anda 4 tanesi Malatya’da hizmet veriyor. Muhtelif sarf malzemeleri ısınma, battaniye, ısıtıcı, yatak, yorgan, gıda kolisi gibi her türlü sarf malzemesini, kuru gıdayı vatandaşlarımıza iletiyoruz. Bugüne kadar Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak deprem bölgesinde 10 ilimize ve 2 ilçemize dahil olmak üzere 760 milyon, deprem bölgesi dışındaki 71 ilimize de 639 milyon 605 bin olmak üzere toplam afet kapsamında gönderdiğimiz ödenek miktarı 1 milyar 399 milyon 650 bin TL.”

Deprem sürecinde kendilerini teselli eden tek unsurun ise bakanlıklarına bağlı kuruluşlarda kalan çocuk, engelliler ve yaşlılarından herhangi bir can kaybı olmaması olduğunu söyleyen Yanık, “Ama tedbiren ilk günlerde onları hemen güvenli bölgelere tahliye ettik ve daha sonra binaların sağlamlık durumlarına göre onları tekrar bulundukları yerlere aldık” ifadelerine yer verdi.

“Bizim sistemimize bin 915 refakatsiz çocuğumuz kaydedildi, Bunlardan bin 718’ini ailelerine teslim ettik”

Depremde kurtarılan refakatsiz çocuklar ile ilgili de son bilgileri paylaşan Bakan Yanık, “Bugüne kadar Bakanlık olarak bizim sistemimize bin 915 refakatsiz çocuğumuz kaydedildi. Bunlardan bin 718’ini ailelerine teslim ettik. Halihazırda hastanede takibi yapılan çocuk sayısı 110. Hastanede tedavisi devam ederken vefat eden çocuğumuz, iki çocuğumuz maalesef hayatını kaybetti. Kuruluş bakımına aldığımız 85 çocuğumuz, halihazırda mevcut kuruluş bakımında olup da hala daha kimliği belirlenememiş çocuk sayısı 42. Oldukça yüksek sayılardan 42’ye kadar getirdik. İnşallah o çocuklarımızın da kimliklerini tespit edip eğer aileleri varsa onlara ulaşmak değilse kuruluşlarımızda bakımlarını devam ettireceğiz. Maalesef bunların dışında 411 çocuğumuzun da depremde vefat ettiğini tespit ettik. Bunlardan bir kısmı ailelerine bilgisini bir kısmını teslimini yaparak süreci devam ettiriyoruz” diye konuştu.

Bakan Derya Yanık, çadır, konteynerkent, yurt ve otellerden ihtiyaç sahibi olduğunu belirledikleri 253 yaşlı ve 904 engelli bireyi de farklı illerdeki kuruluşlara kabul edip burada bakımlarını sağladıklarını da sözlerine ekledi.

 

Pools Plus Cyprus


Kaynak Link: NTV/CNN

Bu Haber ACM Cyprus Yeni Teknolojiler Çalışması Kapsamında, OpenAI – ChatGPT Tarafından Sizin İçin (Türkçe veya İngilizce) Yeniden Yazıldı. Okumak İçin Sayfaya Devam Edin.

Yapay Zeka Yorumluyor

Geology expert Bakan Yanık has recently visited the earthquake-stricken area in Malatya for inspections and assessments. As a renowned specialist in the field, Yanık’s visits to disaster locations are for the purpose of providing invaluable insight and support to managing the aftermath.

Malatya province was recently hit by a significant earthquake. The magnitude of the quake was 5.3 and was felt in several surrounding areas. As a result of the disaster, numerous people were injured, and both residential and commercial buildings were severely damaged. It is in this light that Bakan Yanık’s visit, which included conducting research, examining critical infrastructure such as dams and bridges, and meeting with government officials, was deemed to be a vital step towards understanding the immediate impact of the earthquake.

After the preliminary survey conducted by Bakan Yanık, he identified the areas of utmost concern and left no stone unturned in examining the damage deeply. According to his findings, the earthquake had a profound impact on the city’s infrastructure. Roads, bridges, and buildings were damaged and, in some cases, completely destroyed. The expert’s visit also looked at the impact of the earthquake on human lives, taking into account crucial provisions for disaster management and relief.

Bakan Yanık’s visit was not only meant to assess the damages of the earthquake in the area. He also took the opportunity to educate local people on essential measures that need to be taken in the wake of such disasters. Having a specialized focus on geological information, Yanık emphasized the importance of early detection mechanisms, preparedness to evacuate people as soon as possible, and how the negative effects of an earthquake could be mitigated in the future. He also made recommendations on revisions that could be made to building codes so that they could be more resilient to earthquakes.

In conclusion, with natural disasters like earthquakes being a predictable reality, it is important that experts like Bakan Yanık take proactive measures that ensure safety and security in high-risk areas. Yanık’s visit to the earthquake-stricken Malatya highlighted the need for a more organized and comprehensive approach to managing the aftermath while emphasizing the importance of precautions such as adopting advanced detection and prevention measures. Through his visit, people in the area were provided with a glimmer of hope and the certainty that help is readily available in times of crises.

ACM Cyprus

Geleceği Yeniden Şekillendirebilmek İçin Yorumlarınızı Bekliyoruz.

Pools Plus Cyprus

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu