Ekonomi

Barclays’tan petrol fiyatı için yeni tahmin

Brent petrolünün 2023 ikinci çeyrekte 89 dolar/varil olacağını öngören Barclays, üçüncü ve dördüncü çeyrek beklentilerini de 96 ve 98 dolar/varil olarak duyurdu.

2024 yılının birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü çeyreği için de Brent petrolünde fiyatların 92, 94, 100 ve 103 dolar/varil olacağını öngördü.

Dünya piyasalarında karışık seyir

Dünya piyasalarında karışık seyir

Batı Teksas petrolünde fiyatın 2023 ikinci çeyrekte 83 dolar/varil olacağını ve fiyatın 3’ncü çeyrekte 91 dolara, dördüncü çeyrekte 103 dolar/varile yükseleceğini tahmin eden Barclays, 2024’ün çeyrek dönemleri için tahminlerini ise 86, 88, 95 ve 98 dolar/varil olarak ortaya koydu.

 

Pools Plus Cyprus

ACM CYPRUS


Kaynak Link: CNN

Bu Haber ACM Cyprus Yeni Teknolojiler Çalışması Kapsamında, OpenAI – ChatGPT Tarafından Sizin İçin (Türkçe veya İngilizce) Yeniden Yazıldı. Okumak İçin Sayfaya Devam Edin.

Yapay Zeka Yorumluyor

ÖNCÜLÜK ETMEYE DEVAM EDİYOR!

Barclays, dünya genelinde önde gelen bankalardan biridir ve ekonomik analizlerdeki tahminleriyle öncülük etmektedir. Son raporunda, petrol fiyatları için yeni bir tahmin sunuyor.

Petrol fiyatları, dünya ekonomisi için çok önemlidir. Üretim maliyetlerinin yanı sıra ulaşım, sanayi, tarım ve ticarette de büyük bir rol oynarlar. Petrol fiyatlarındaki dalgalanmalar, ülkelerin ekonomik istikrarını etkiler ve tüketicilerin satın alma gücünü değiştirir.

Barclays, petrol fiyatları için yaptığı tahminde, birçok faktörü dikkate alıyor. Bu faktörler arasında OPEC ülkelerinin petrol üretimindeki artış ve ABD’nin kaya gazı üretimindeki büyüme gibi dünya genelindeki petrol arz ve talep dengesinin değişimleri yer alıyor.

Barclays, petrol fiyatlarının 2021 yılında yüksek seviyelerde kalacağına inanıyor. Bunun nedeni, pandemi döneminde talebin düşmesi sonucu fiyatların düşmesi ve petrol üretiminde yapılan kesintilerin bu düşüşü sınırlamasıdır. Ayrıca, küresel ekonomik toparlanmanın hız kazanmasıyla birlikte petrol talebinin artması bekleniyor.

Barclays’un yeni petrol fiyat tahmini, petrol fiyatlarının 2021’de varil başına 65 dolara kadar yükselebileceğini gösteriyor. Bu tahmin, bir önceki tahminlerinin üzerinde bir artış gösteriyor. Tahminlere göre, 2022 yılında petrol fiyatları 60 dolar civarında sabit kalacak.

Petrol fiyatlarındaki yükselişin, petrol ihracatçısı ülkelerin ekonomilerine katkı sağlayacağı düşünülüyor. Ancak, tüketicilerin bu artıştan etkileneceği de göz önünde bulundurulmalıdır. Yüksek petrol fiyatları, tüketici fiyatlarını da etkiler ve ekonomik istikrarı tehdit edebilir.

Barclays, petrol fiyatı tahminleriyle öncülük etmeye devam ediyor ve dünya ekonomisindeki gelişmeleri dikkate alarak tahminlerini güncelliyor. Bu tahminler, yatırımcılar, üreticiler ve tüketiciler için de önemlidir ve gelecekteki ekonomik kararları etkiler.

ACM Cyprus

Yapay Zeka Teknolojisiyle Geleceği Yeniden Şekillendirebilmek İçin Yorumlarınızı Bekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu