Kıbrıs

Based on this information, write a new short title in Turkish: ‘1.Uluslararası Müz-Ler Sanat Sempozyumu’ düzenleniyor

According to this information, write a new article in Turkish:

Girne Belediyesi’nin düzenlediği Arkın Group Girne Fest 2023 kapsamında, ‘1.Uluslararası Müz-Ler Sanat Sempozyumu’ düzenliyor.

Sempozyum, seramik sanatçısı Çanakkale 18 Mart Üniversitesi öğretim görevlisi Doçent Doktor Ergün Arda’nın “Başımın Tacı” adlı seramik sergisiyle başladı.

Etkinliğe, Cumhurbaşkanı Vekili, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre de katıldı.

20-27 Eylül tarihleri arasında, KKTC, Türkiye, Kosova, Ürdün, Belçika ve Arnavutluk’tan 18 resim, heykel ve seramik sanatçısının katılımıyla yapılan sempozyumun finalinde, sanatçıların hayat vereceği eserler sergilenecek.

Sergi, 28 Eylül Perşembe akşamı Girne Belediyesi Yeni Hizmet Binası’nda yer alacak.

Sempozyuma katılan sanatçılarla bir araya gelen Girne Belediye Başkanı Murat Şenkul, ilkini düzenlediklerini sempozyumu geleneksel hale getirmeyi hedeflediklerini belirterek, sanatçıların eserlerinin; kentin değerine değer katacağını söyledi.

Yaşanan süreçte, kültür, sanat ve sporu bir araya getiren Girne Fest 2023 ile vatandaşlara nefes aldırmak istediklerini belirten Şenkul, sempozyum kapsamında kente bir çocuk sanat müzesi kazandırmayı hedeflediklerini de ifade etti.

Uluslararası Müz-Ler Sempozyumu proje Sahibi Sanatçı Nevin Halis de geleneksel hale getirilecek sempozyumun nihai amacının kente bir çocuk sanat müzesi kazandırmak olduğunu belirtti.

Girne Belediyesi Sosyal İşler Personeli Behiye Kaşif ise konuşmasında sempozyumun programı hakkında bilgi verdi.

BRTKaynak

Pools Plus Cyprus

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu