Güney Kıbrıs

Based on this information, write a new short title in Turkish: Hükümet, sözcüye fazla mesai ödemesi talebini geri çekti

According to this information, write a new article in Turkish:

Hükümet, Kıbrıs Üniversitesi’nin görevlendirilen çalışanı ve mevcut hükümet sözcü yardımcısı Doxa Komodromou’ya fazla mesai ödemesi yönündeki talebini geri çekecek ve üniversiteye parayı geri talep etmesi gerektiğini bildirecek.

Söz konusu para 2.486 Avro tutarında olup, Komodromou’nun Mart ve Mayıs ayları arasında talep ettiği fazla mesaiyle ilgili olup, Kıbrıs Üniversitesi’ne halen geçici çalışan olarak maaşını ödemektedir.

Karar, Pazartesi günü hükümetin idari yetkilisi Efrosini Georgiou tarafından hükümetin ödeme talebinin geri çekildiği konusunda bilgilendirilen parlamento maliye komitesi tarafından duyuldu.

Ancak Komodromou’nun hükümete sunduğu fazla mesai ödemesi talebini henüz geri çekmediği anlaşılıyor.

Georgiou ayrıca komiteye, hükümet üyelerinin “fazla mesai ücreti için benzer taleplerde bulunmayacağını” ve hükümetin “parlamentonun onayı olmadan tek bir kuruş bile ödeme niyetinde olmadığını” söyledi.

Genel Denetçi Odysseas Michaelides de komitede konuşarak, “Komodromou hükümet sözcü yardımcısı değil, bu görevleri yerine getiriyor, bu nedenle görevlendirilmesi yasaldır” dedi.

“Kamu hizmetinde görevlendirmeler, kamu hizmetindeki pozisyonları ilgilendiriyor ve anayasa siyasi ve idari güçlerin ayrılığını öngördüğü için atanan kişi siyasi görevli olamaz” dedi.

Bu nedenle “önceki hükümette Andreas Iosif gibi onlar da memur olmayı değil, pozisyonların hak ve görevlerini yerine getirmeyi ve bulundukları pozisyonun hak ve yükümlülüklerine tabi olmayı tercih ettiler” dedi. kamu hizmeti”.

Kendisi, “Ortodoks çözümün Komodromou’nun Kıbrıs Üniversitesi’nden istifa etmesi ve hükümet sözcü yardımcılığına atanması olacağını ve bu ‘çift kapının’ sorun yarattığını” ekledi.

“Mevcut çözüm kabul edilebilirdi ancak görünen o ki işler çarpıtılıyor. Komodromou karta basmadığından fazla mesai talebinde bulunulamaz [from her]”dedi.

Ayrıca Komodromou’nun fazla mesai taleplerine ilişkin gerekçelerin de “kabul edilemez” olduğunu söyledi. “Bunların arasında Troodos’ta bir kabine toplantısına katılmak, bir cenazeye veya anma törenine katılmak ve aynı zamanda bir gözlemevinin açılışına katılmak için saat 15.00’ten 12.00’ye kadar fazla mesai talep etti”.

2.486 Avro’nun hükümetten ödendiğini ve üniversitenin ödeme belgesi aldığını ve “bu süreçlerin niteliğinin ne olduğunu bilmediğini” ekledi.

“Paranın iade edilmesi gerekiyor, aksi takdirde hükümetin talebi geri çekmesinin bir anlamı olmayacak” dedi.

“Denetim hizmeti için konu kapanmıştır. Paranın üniversiteye iade edilmesi gerekiyor” dedi.

Buna ek olarak, tam zamanlı bir hükümet sözcü yardımcısının standart maaşının Komodromou’nun şu anda kazanmakta olduğu maaştan daha yüksek olacağını ve “daha yüksek bir maaş istiyorsa üniversitedeki görevinden istifa etmek zorunda kalacağını” söyledi. Cumhurbaşkanı tarafından atanır”.

“Ancak mevcut pozisyonunu korumak için aynı maaşla kalması gerekecek. Pastanızı alıp yemek mümkün değil” dedi.

Kendisi aynı zamanda iki ayrı dava hakkında da konuşmak için zaman ayırdı ve Başkanlık Ofisi Direktörünün tamamen kamu sektörü çalışanı olarak çalıştığı için fazla mesai hakkına sahip olduğunu, ancak First Lady’nin kişisel asistanı olarak çalışan bir CyBC editörünün bu haklara sahip olmadığını söyledi. evde konuşma hazırlamak veya First Lady’ye sosyal etkinliklerde eşlik etmek için fazla mesai yapmak.

“Ne yapılabilir [in these situations] Biraz izin vererek çözüm bulmaktır” dedi.

Disy Milletvekili Onoufrios Koulla şunları söyledi: “Komodromou’nun bulunduğu pozisyonun maaşı daha yüksek ancak o geçici olarak hükümete girmeyi seçti. Fazla mesai ücretine gelince, Komodromou’nun Başkan Nikos Christodoulides’i bilgilendirmediğine inanmakta zorlanıyorum. Acaba böyle bir şey yapmak kimin inisiyatifiydi?”

Akel Milletvekili Christos Christofides, konunun “cesaret kırıcı bir tablo” olduğunu söyledi [which] başlı başına kurumlarımızı baltalıyor”.

“Bu fiyasko ve skandalın sorumlusu hükümete ve konuyu ele alan Cumhurbaşkanı ve arkadaşlarına aittir. Nihayet, [Komodromou] Cumhurbaşkanının bir memuru, bir ortağıdır” diye ekledi.

“Beceriksizliğin yanı sıra, görünüşe göre sosyal ve politik empati eksikliği de var” dedi.

Diko Milletvekili Chrysis Pantelides, “Daha önce hatalar olmuş olsa bile hükümet, Denetim servisinin öneri ve yorumlarına yanıt verdi. Genel denetçi dinleniyor ve saygı duyuluyor, aynı zamanda tüm konular şeffaf bir şekilde gündeme getiriliyor”.

Dipa Milletvekili Marinos Moushiouttas, zaman içinde ve diğer bakanlıklarda yapılan diğer paylaşımların da “yasal olup olmadığının kontrol edilmesi” talebinde bulundu.

Kaynak

Pools Plus Cyprus

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu