Dünya

Biden, yapay zeka konusunda uyarıyor: “Dikkatli olmalıyız”

 

Hostinger Biden, Beyaz Saray’daki teknoloji şirketlerinin liderleriyle görüşmeden önce basın toplantısı düzenledi. Biden, yapay zekanın toplumsal, ekonomik ve güvenlik risklerine işaret ederken, aynı zamanda “olağanüstü” fırsatlar sunduğunu da vurguladı.

Biden, teknoloji alanında önde gelen 7 şirketin yapay zeka ile ilgili tedbirlere gönüllü olarak uyacağını belirtti. Bu taahhütlerin emniyet, güvenlik ve güven ilkesi üzerine temellendirildiğini açıkladı. Şirketlerin, teknolojilerini halka sunmadan önce güvenli olduklarından emin olmak için gerekli test ve değerlendirmeleri yapacaklarını söyledi.

Biden, şirketlerin kullanılan sistemlerde güvenliği öncelikli tutarak siber ve ulusal güvenliğe risk oluşturabilecek tehditlerle ilgili adımlar atacaklarını belirtti. Ayrıca şirketlerin, yapay zeka tarafından üretilen içerikleri tanımlamak için ilgili içeriğe etiketleme yapacaklarını söyledi.

Diğer yandan Biden, şirketlerin yapay zeka teknolojisiyle kanserden iklim değişikliğine kadar karşılaşılan zorlukları aşmak için çözümler bulmayı ve öğrenci ve çalışanların yapay zeka fırsatından yararlanmaları için ilgili alanlara yatırım yapmayı kabul ettiğini dile getirdi.

Biden, “Yeni gelişen teknolojilerin -oluşturmak zorunda olmasalar da- demokrasimize ve değerlerimize yönelik tehditler konusunda uyanık olmalıyız” ifadesini kullandı. Hızlı teknolojik dönüşüme dikkati çeken Biden, güvenliği sağlamak için ilgili yasal adımların atılmasının gerekliliğini vurguladı. Biden, sorumlu inovasyonun sağlanması amacıyla idari adımlar atmaya devam edeceğini söyledi.

Beyaz Saray, bugün OpenAI, Amazon, Google, Meta ve Microsoft gibi şirketlerin de yer aldığı 7 ABD şirketinin, yapay zeka ürünlerini piyasaya sunmadan önce güvenlik tedbirlerine uymayı kabul ettiğini duyurmuştu.

Kaynak

Pools Plus Cyprus

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu