Dünya

Biden: Yapay Zeka ve Teknoloji Gelişmelerine Karşı Uyanık Olmalıyız

Biden, Teknoloji Şirketlerinin Liderleriyle Yapay Zeka Görüşmesi Öncesi Basın Toplantısı Düzenledi

ABD Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray’da teknoloji şirketlerinin liderleriyle yapacağı görüşme öncesi bir basın toplantısı düzenledi. Biden, yapay zekanın toplumsal, ekonomik ve güvenlik risklerine dikkat çekerken aynı zamanda “olağanüstü” fırsatlar sunduğunu vurguladı.

Biden, bugün teknoloji alanında önde gelen 7 şirketin yapay zeka ile ilgili tedbirlere gönüllü olarak uymayı kabul ettiğini açıkladı. Bu taahhütlerin emniyet, güvenlik ve güven kavramları üzerine temellendirildiğini belirten Biden, şirketlerin teknolojilerini halka sunmadan önce güvenli olduklarından emin olmak için gerekli test ve değerlendirmeleri yapacaklarını ifade etti.

Biden ayrıca şirketlerin kullandıkları sistemlerde güvenliği öncelikli hale getirerek siber ve ulusal güvenliğe risk teşkil edebilecek tehditlerle ilgili önlemler alacaklarını bildirdi. İnsanların bir içeriğin yapay zeka tarafından üretildiğini bilmeleri için şirketlerin ilgili içeriğe etiketleme yapacaklarını söyledi.

Diğer yandan Biden, şirketlerin yapay zeka teknolojisinin kanserden iklim değişikliğine kadar karşı karşıya olunan zorlukları aşmaya yardımcı olacak yollar bulmayı ve öğrenciler ile çalışanların yapay zeka fırsatından faydalanabilmeleri için ilgili alanlarda yatırım yapmayı kabul ettiğini dile getirdi.

Biden, “Yeni gelişen teknolojilerin -oluşturmak zorunda olmasalar da- demokrasimize ve değerlerimize yönelik oluşturabilecekleri tehditlere karşı gözü açık ve uyanık olmalıyız” açıklamasını yaptı.

Teknolojideki dönüşümün hızına dikkat çeken Biden, güvenliği sağlamak için ilgili yasal adımların atılmasının gerekliliğini vurguladı. Biden, sorumlu inovasyonun sağlanması amacıyla idari adımların atılacağının altını çizdi.

Beyaz Saray, bugün aralarında OpenAI, Amazon, Google, Meta ve Microsoft’un da bulunduğu 7 ABD şirketinin yapay zeka ürünlerini piyasaya sunmadan önce güvenlik tedbirlerine bağlı kalmayı kabul ettiğini duyurmuştu.

Kaynak

Pools Plus Cyprus

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu