Ekonomi

Bitcoin yükselince yeniden gündeme geldi: Kripto para bankacılıktan daha mı güvenli?

Bitcoin, pazartesi sabahı 28.414 dolar ile zirve yaptıktan sonra hâlâ 28.000 dolar üzerindeki seyrini koruyor.  Geçen hafta yüzde 15’ten fazla yükselen kripto para birimi, Ocak ayının başından bu yana yüzde 69 değerlendi.

Bazı yatırımcılar kripto para birimini küresel bankacılık sistemini saran mevcut kaosta güvenli bir sığınak olduğunu söylüyor. Bitcoin için şu anda tüm zamanların en yüksek seviyesi Kasım 2021’de 69.000 dolar ve en düşük seviyesi Kasım 2022’de 15.649 dolar.

HEPSİNİ GERİDE BIRAKTI

Goldman Sachs’tan gönderilen bir araştırma notuna göre, 2022’nin son çeyreğindeki büyük kayıpların ardından Bitcoin, bu yılki açık ara en iyi performans gösteren varlık, altını, Nasdaq 100’ü ve Amerikan borsasının gözdesi Tesla’yı geride bırakıyor.

Oanda’nın kıdemli piyasa analisti Edward Moya, “Wall Street, Fed faiz indirimlerini fiyatlandırmada daha agresif hale geldikçe ve bankacılık sektörü endişeleri bazılarını geleneksel finansmandan alternatif yatırımlara yönlendirdikçe, Bitcoin yükseliyor” dedi.

KRİPTOLARIN EN GÜVENİLİRİ

Crypto Is Macro Now haber bülteninin yazarı Noelle Acheson’a göre, kripto para birimlerinin en güvenlisi olduğu görüşünden de yararlanıyor.

BAĞIMSIZ HALE GELİYOR

Fundstrat’ın dijital varlıklar başkanı Sean Farrell, bazı yatırımcıların altın gibi Bitcoin’i yüksek enflasyon dönemlerinde para yatırmak için iyi bir yer olarak gördüğünü söyledi.

Wall Street ikiye bölündü: Fed faiz artırımlarında duraksarsa sıkıntı daha da artar

Wall Street ikiye bölündü: Fed faiz artırımlarında duraksarsa sıkıntı daha da artar

Fundstrat’ın verilerine göre, Bitcoin ve altın arasındaki 30 günlük yuvarlanan korelasyon yükselirken, Bitcoin ve Nasdaq arasındaki korelasyon düşüyor. Tarihsel olarak, Bitcoin Nasdaq ile altından daha sıkı bir korelasyona sahipti.

Farrell, yayımlanan bir araştırma notunda, “Yatırımcılar, enflasyon veya artan risk dönemlerinde servet depolamanın alternatif yolları olarak giderek daha fazla Bitcoin ve altına yöneliyor” dedi.

İNANMAYANLAR DA VAR

Bitcoin Opportunity Fund’ın yönetici ortağı James Lavish ise “Bazı Bitcoinciler, bankacılık krizinin insanları güvenli bir varlığa kaçış olarak Bitcoin’e yönelttiğine inanmak istese de, henüz tam olarak orada olduğumuza inanmıyorum.” dedi.

Bitcoin, 1,17 trilyon dolarlık pazarın yüzde 47,7’sini oluşturan dünyanın en büyük kripto para birimi.

 

Pools Plus Cyprus

ACM CYPRUS


Kaynak Link: CNN

Bu Haber ACM Cyprus Yeni Teknolojiler Çalışması Kapsamında, OpenAI – ChatGPT Tarafından Sizin İçin (Türkçe veya İngilizce) Yeniden Yazıldı. Okumak İçin Sayfaya Devam Edin.

Yapay Zeka Yorumluyor

Bitcoin, son yıllarda dünya genelinde giderek artan bir ilgiyle karşı karşıya. 2021 yılında özellikle yüksek fiyatları sebebiyle sık sık gündeme gelen bu kripto para, birçok kişinin dikkatini çekmeye devam ediyor. Bankacılıktan farklı olarak, Blokzincir teknolojisi üzerine kurulu olan Bitcoin’in, bankacılık sistemi ile karşılaştırıldığında daha güvenli olduğuna inanılıyor.

Bitcoin ve benzeri kripto paraların güvenli olması, blokzincir teknolojisi sayesinde gerçekleşiyor. Blokzincir, verilerin etkileşimli bir şekilde saklandığı, merkeziyetçi olmayan bir veri tabanıdır. Bu sayede kripto para transferleri de merkeziyetçi olmaktan çıkarılıyor ve bu da para transferi işlemlerini daha güvenli hale getiriyor.

Normal bankacılık sistemi, bankaların ve diğer finansal kurumların yönetiminde olan bir sistemdir. Bu kurumlar, müşterilere ait verileri merkezi bir şekilde saklarlar ve işlemleri gerçekleştirirler. Ancak bu sistemi, daha önce yaşanan birçok sorun sebebiyle güvenli kabul etmek zor. Örneğin, 2008 yılında yaşanan küresel finansal krizde, birçok banka iflas etti ve buna bağlı olarak müşterilerin birikimleri zarar gördü.

Bitcoin, blokzincir teknolojisi sayesinde, tüm bu sorunları aşmaya yardımcı oluyor. Merkeziyetçi olmaması sebebiyle, herhangi bir kurum veya kuruluşa bağımlı olmaksızın güvenli bir ödeme yapabilmenize olanak sağlar. Aynı zamanda, blokzincir teknolojisi sayesinde, tüm işlemler kaydedilir ve manipüle edilmesi imkansız hale gelir. Bu sayede, çeşitli dolandırıcılık vakalarının yaşanmasının önüne geçilir.

Ancak, Bitcoin’in de dezavantajları olduğunu belirtmek gerekir. Özellikle yüksek volatilitesi sebebiyle, yatırımcılar açısından riskli bir araçtır. Ayrıca, henüz resmi olarak tanınmamış bir para birimi olması sebebiyle, kripto para kullanımı konusunun tamamen yasal olmayabileceği durumlar da olabilir.

Sonuç olarak, Bitcoin ve benzeri kripto paralar, dünya genelinde giderek artan bir ilgiyle karşı karşıya. Blokzincir teknolojisi sayesinde, bankacılık sistemine göre daha güvenli bir ödeme aracı olarak görülmektedir. Ancak, yatırımcıların risklerin farkında olmaları ve Bitcoin kullanımının yasal olup olmadığını kontrol etmeleri gerekir.

ACM Cyprus

Yapay Zeka Teknolojisiyle Geleceği Yeniden Şekillendirebilmek İçin Yorumlarınızı Bekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu