Ekonomi

Bitcoin’in düşen hacmi fiyat konusunda alarm veriyor

Bitcoin fiyat hareketi “sürdürülemez ölçüde yüksek” olabilir. BTC grafiğinde bir gösterge, son yedi ayın en yüksek seviyesini gördü.

Zincir üstü analiz şirketi Glassnode’un 21 Aralık tarihli verilerine göre, Bitcoin’in ağ değeri/işlem oranı (NVT) sinyali nisan ayından beri görülmemiş düzeye ulaştı.

Bitcoin işlem aktivitesi 17.000 dolar için yeterli değil

İstatistik uzmanı Willy Woo tarafından oluşturulan NVT, temelde zincir üstü faaliyet ve Bitcoin fiyatı arasındaki oranı ölçüyor.

NVT sinyali, bulgularına ham veri yerine günlük işlem hacminin 90 günlük hareketli ortalamasını kullanarak modifiye ediyor.

NVT sinyali 21 Aralık’ta 18,58’i gördü. Bu seviye en son Bitcon fiyatının düşüş trendinde olduğu nisan sonunda görülmüştü. BTC/USD paritesi, o tarihte 40.000 doların hemen üzerinde seyrediyordu.

Yıl sonuna doğru NVT sinyali alınması bir uyarı niteliğindedir. Bitcoin, şu anda nisan ayına kıyasla neredeyse yarı fiyattan işlem görüyor. Fakat işlem hacmi, mevcut kur olan 16.800 dolar seviyesini dahi destekleyemeyecek düzeye geriledi.

Bitcoin NVT sinyalinin açıklamalı grafiği. Kaynak: Glassnode/Twitter

Öte yandan, NVT konusunda dikkat edilmesi gereken bir husus var. Analistlere göre, Bitcoin ağının sürekli olarak değişen yapısı, işlemlerin hızla zincir dışına taşındığına işaret ediyor.

Bu durum diğer olguyla birleşince, zincir üstü işlem verileri ve NVT’nin değer/işlem hacmi oranı için son derece olumsuz bir tablo çizmesine yol açıyor.

Dinamik bölge NVT (DRNVT) adlı gösterge, bu sorunu çözmek için oluşturuldu. Varlık yönetim şirketi Capriole’nin CEO’su Charles Edwards tarafından yaratılan DRNVT, NVT’nin ortalamadan ne kadar ayrıştığını ölçmek için standart sapmaları kullanıyor. DRNVT, ayrıca bulgularına dayalı olarak giriş noktalarını daha rahat belirlemek amacıhyla değer bölgeleri sunuyor.

DRNVT, Tradingview verilerine göre şu anda bu değer bölgesinde bulunuyor. Bu durum, standart modelle kritik bir tezatlık çiziyor.

BTC/USD paritesinin dinamik bölge NVT sinyalini içeren 1 günlük mum grafiği (Bitstamp). Kaynak: TradingView 

Pools Plus Cyprus


Kaynak: Cointelegraph

Pools Plus Cyprus

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu