Dünya

BM Genel Sekreteri Guterres, İslamofobik eylemleri kınadı – Güncel Dünya Haberleri

Guterres, İİT Üyeleri ile Bir Araya Geldi ve İslamofobik Eylemleri Kınadı

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, New York’taki BM binasında İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) üyeleriyle bir görüşme gerçekleştirdi. BM Sözcülüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, Guterres’in İnsan Hakları Konseyi’nin “ayrımcılık, düşmanlık ve şiddete yol açan din karşıtı nefretle mücadele etme” kararını uygulamak için çaba sarf edeceğinin altı çizildi.

Açıklamada, Guterres’in Müslüman toplumuyla dayanışma içinde olduğu vurgulandı ve “Genel Sekreter, gerginliği artıran ve ayrımcılık ile radikalleşmeyi tetikleyen hoşgörüsüzlük, şiddet ve İslamofobik eylemleri kınadı.” ifadeleri kullanıldı.

Guterres, görüşmede, İİT üyeleriyle işbirliğini ve iletişimi güçlendirmenin önemini vurguladı. Ayrıca, BM’nin İnsan Hakları Konseyi kararını uygulamak için ortak çaba sarf ederek, ayrımcılığı ve nefreti engellemek amacıyla tüm üyeleri desteklemeyi taahhüt etti.

İİT üyeleri de Guterres’in bu anlamlı görüşmesinden memnuniyet duyduklarını ve İslamofobik eylemlere karşı ortak bir tutum sergilenmesinin önemli olduğunu belirttiler. Bu tür eylemlerin toplumlar arasında gerilime neden olduğunu ve hoşgörüsüzlüğü artırdığını vurgulayan üyeler, Guterres’in çabalarını desteklediklerini ifade ettiler.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, İslam karşıtı nefretle mücadele ederken, tüm ülkelerin etnik, dini ve kültürel çeşitliliği korumaya ve teşvik etmeye devam etmeleri gerektiğini vurguladı. Aynı zamanda tüm ülkelerin, hoşgörü, diyalog ve anlayış temelinde toplumların birlikte yaşamasını teşvik edecek politikalar izlemeleri gerektiğini belirtti.

Guterres ve İİT üyeleri arasındaki bu görüşme, hem BM’nin İslamofobiyle mücadeleye verdiği önemi göstermesi açısından hem de uluslararası toplumun hoşgörüsüzlük ve ayrımcılıkla mücadelede birlikte hareket etme konusunda kararlı olduğunu göstermesi açısından büyük bir adım olarak değerlendiriliyor.

Kaynak

Pools Plus Cyprus

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu