Teknoloji

Bölücü terör örgütü PKK’ya Irak’ta darbe

Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinde bir kahraman askerimizin şehit olduğu saldırı sonrası 27 hedefe hava harekâtı düzenlendi.

Türkiye Cumhuriyeti Millî Savunma Bakanlığı, Irak’ın kuzeyinde devam eden Pençe-Kilit operasyonunda yaşanan son gelişmeleri duyurdu. Buna göre, bölücü terör örgütü mensuplarının sızma ve saldırı girişiminde bulunduğu bölgede bir kahraman askerimiz şehit olurken, dört askerimiz de yaralandı. Yaralılar derhal hastaneye sevk edilerek tedavilerine başlandı. İlk belirlemelere göre, temas sağlandığında 6 terörist etkisiz hâle getirildi. Operasyonlar bölgede devam etmektedir.

“Aziz şehidimize Allah’tan rahmet, kederli ailesine, Türk Silahlı Kuvvetleri ile asil milletimize başsağlığı ve sabır, yaralı silah arkadaşlarımıza acil şifalar dileriz.”

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin sürdürdüğü Pençe-Kilit Harekatı Irak’ın kuzeyindeki Metina, Zap, Hakurk, Gara ve Kandil bölgelerinde terör örgütü PKK tarafından kullanıldığı tespit edilen; sığınak, barınak ve mağaralardan oluşan toplam 27 hedef, düzenlenen hava harekâtları ile imha edildi.

Irak’tan PKK’ya yönelik yeni karar

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı İbrahim Kalın ve İçişleri Bakan Yardımcısı Münir Karaloğlu, Irak’a ziyaret gerçekleştimişti. Türkiye ve Irak’ın dışişleri, savunma ve istihbarat yetkilileri en son Aralık 2023’te Türkiye’de bir araya gelmişti.

Türk heyeti, Irak’ın başkenti Bağdat’ta Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin, Irak Savunma Bakanı Sabit Rıza El Abbasi, IKBY İçişleri Bakanı Rebar Ahmet Halit, Irak Ulusal Güvenlik Müsteşarı, Haşdi Şabi Komisyonu Başkanı ve İstihbarat Teşkilat Başkanı Vekili’yle bir araya gelmişti. İki taraf arasında yapılan görüşmelerin ardından yayımlanan ortak bildiride, geçtiğimiz Aralık ayında iki ülke için “ortak tehdit” olarak tanımlanan PKK’nın, Irak Ulusal Güvenlik Konseyi tarafından yasaklı örgüt” olarak tanımlandığı açıklanmıştı.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise, “Türkiye, Irak Ulusal Güvenlik Konseyi tarafından PKK’nın Irak’ta yasaklı bir örgüt olduğu yönünde alınan kararı memnuniyetle karşılamıştır.” ifadesi yer almıştı. Bu karar ile birlikte iki ülke arasında projelendirilen Kalkınma Yolu Projesi’nin güvenliğinin sağlanması ve bölgedeki terörist unsurların etkisiz hale getirilmesinin önemi bakımından Irak tarihinde bir ilk gerçekleşmiş oldu.

İlgili Olarak

2023 yılında 2.032 terörist imha edildi

Akif AyyıldızKaynak

Pools Plus Cyprus

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu