Kıbrıs

Borrell: Kıbrıs meselesinin BM kararları tarafından çözülmesini istiyoruz – Türkçe: Otomatikleştirilmiş + review/modification by a human translator “Türkiye”.

Avrupa Birliği (AB) dışişleri bakanları, Brüksel’de bir araya geldi. Toplantıda, Türkiye’nin de dahil olduğu birçok konu ele alındı. Türkiye, AB Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda Mart 2021’den bu yana ilk kez resmi olarak gündeme getirildi.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, toplantının ardından yaptığı basın açıklamasında, Türkiye ile AB arasında daha güçlü bir ilişkinin geliştirilmesinde karşılıklı çıkarlar olduğuna inandıklarını söyledi. Borrell, Doğu Akdeniz’deki gerilimin kalıcı olarak azaltılmasının bölgenin istikrarı ve güvenliği için faydalı olacağını belirtti. Ayrıca Kıbrıs meselesinin BM kararlarına uygun olarak çözülmesinin Türkiye ile çalışmalarında önemli bir rol oynayacağını ifade etti.

Borrell, Türkiye’nin Gümrük Birliği anlaşmasının güncellenmesi ve vize serbestisi konularını yakın gelecekte gündeme getirmek istediğini vurguladı. Kendilerinin de Doğu Akdeniz’deki gerilimin kalıcı olarak azalmasını umut ettiklerini ve BM tarafından kabul edilen anlaşmalara uygun olarak Kıbrıs müzakerelerinin yeniden başlaması için ciddi çaba sarfettiklerini söyledi.

Borrell, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin de konuya müdahil olması gerektiğini belirtti ve “Türkiye ile yapıcı ilişkilerin sürdürülmesinde Doğu Akdeniz’deki durum önemli bir unsur oluşturacak” dedi.

Kaynak

Pools Plus Cyprus

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu