Ekonomi

Borsalardaki nakit çıkışları son yedi ayın en düşük seviyesine ulaştı!

FTX borsasında meydana gelen çöküşün ardından pek çok yatırımcı borsalardaki varlıklarını rekor seviyelere ulaşacak şekilde bireysel cüzdanlarına transfer etmeye başlamıştı. Ne var ki alınan verilere göre, yatırımcıların yılbaşı arifesinde geçtiğimiz kasım ayında yaşananları unutmuş gibi görünüyor. 

Zincir üstü analitik şirketi Glassnode’a göre, borsalarda yaşanan nakit çıkışları son yedi ayın en düşük seviyesine ulaştı. 

Hala sizin anahtarlarınız, token’larınız değil mi?

Bitcoin’deki (BTC) dalgalanmanın en düşük seviyelere ulaşmasıyla birlikte, borsa kullanıcılarının da alışkanlıkları çok hızlı bir şekilde değişti ve mevcut koşullara ayak uydurmaya başladı bile. 

FTX skandalıyla birlikte borsalardan çekilen nakit miktarlarında, geçtiğimiz kasım ayında rekor bir artış yaşanmıştı. Bu durum ise son altı hafta içerisinde tam tersine dönmüş durumda. 

14 Kasım tarihinde borsalardan toplamda 142.788 BTC’lik rekor bir çıkış meydana gelmişti. Glassnode ise söz konusu gerçekleştirilen çıkışların neredeyse on katı oranında düşüş olduğunu bildirdi. 

En son 25 Aralık’ta gerçekleştirilen ölçüm sonucu, borsalardan toplam nakit çıkışının 9.352 BTC olduğu ortaya çıktı. Bu veriler ışığında 14 Kasım tarihinden bu yana borsalardan çekilen toplam nakit miktarının yüzde 93,5 düşüş yaşamış olduğu anlaşıldı. 

Borsalardan çekilen Bitcoin miktar tablosu. Kaynak: Glassnode

Bununla birlikte borsalardan çekilen nakit miktarı, en son, geçtiğimiz mayıs ayında en düşük seviyelerde seyrediyordu.  

Cointelegraph’ın bildirdiği üzere, FTX’in hemen ardından döviz rezervleri bir haftada 3 milyar doların üzerinde azalma yaşadı. 

Borsalardaki BTC bakiyesi ise yılbaşı arifesinde geçtiğimiz ocak ayına göre, 2,845 milyon BTC’den yüzde 21’lik bir düşüşle 2,252 milyon BTC’ye kadar geriledi. 

Borsalardaki BTC bakiyesinin tablosu. Kaynak: Glassnode

*Bu haberde paylaşılan tüm görüşler ve ifadeler, yalnızca yazara aittir ve ‘Cointelegraph.com’un görüşlerini yansıtmaz. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir; bu nedenle yatırım kararı verirken kendi araştırmanızı yapmanızı öneririz.

 

Pools Plus Cyprus


Kaynak: Cointelegraph

Pools Plus Cyprus

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu