Ekonomi

BTC, ETH, XRP, BCH, BSV, LTC, EOS, BNB, XTZ, LINK

Grayscale Investments Genel Müdürü Michael Sonnenschein, “Bitcoin’in bir değer deposu veya dijital altın olarak rolünü sağlamlaştırdığını” söyledi. Kurumsal yatırımcılarla yaptığı konuşmada Sonnenschein, Bitcoin’e bakış açılarında büyük bir değişiklik gördüğünü açıkladı. Ona göre kurumsal yatırımcılar, 12 ila 18 ay önce böyle bir görüşü desteklemiyorlardı ve şimdi portföylerine kripto para eklemek istiyorlar.

KPMG raporunda, kurumsal oyuncuların, kripto para birimleri için uygun saklama hizmeti sunulmamasından dolayı endişe duyduklarını söyledi. KPMG’nin kripto varlık uzmanı Sal Ternullo şunları söyledi:

“Kurumsal yatırımcılar, sahip oldukları varlıkların nakit, hisse senedi ve tahviller gibi korunmaları durumunda özellikle kripto varlıklarına sahip olma riskiyle karşı karşıya kalmayacaklar.” Bu boşluğu doldurmak için, birkaç geleneksel finans ve kripto para oyuncusu, saklama hizmeti sunmaya başladı. 

Günlük kripto para piyasası görünümü. Kaynak: Coin360

Ünlü analist Willy Woo, Bitcoin’in en az 100.000 dolara ulaşacağı boğa piyasasına başladığına inanıyor. Diğer taraftan Peter Schiff ise, Bitcoin hakkında tamamen farklı bir görüşe sahip. Schiff şöyle söylüyor: “Bitcoin yükselmeyecekse neden sahip olayım ki? Bu sorunun cevabı ‘satmaktır’. Aşağı bakın!”

Kısa vadeli tutumlar nedeniyle Bitcoin’in değerinin artmaması, satış kriterleri olarak görülmemeli. Son mali kriz sırasında, hem altın hem de hisse senedi piyasaları mart ortasından Ekim 2008 ortasına kadar keskin bir düşüş yaşamıştı. Panik havasının ardından altın piyasaları güçlü bir boğa piyasası yakaladı. Hangi kripto para birimlerinin yukarı veya aşağı hareket edeceğini bulmak için grafikleri inceleyelim.

BTC/USD

Bitcoin (BTC) fiyatı son birkaç gün boyunca 8.400 ila 9.000 dolar arasında seyretti. Bu durum, trader’lar arasında kesin yönün bir türlü yakalanamadığı belirsizliği işaret ediyor. Boğalar 8.400 dolara yakın seviyelerden alım yapsalar da yükselişe yeterince katkı yapamıyorlar. Benzer şekilde ayılar da, 9.000 dolar üzerinde sert bir direnç kurmuş vaziyetteler, ancak 8.400 doların altında agresif satışlarla bunu takip etmiyorlar.

BTC USD daily chart

Günlük BTC/USD grafiği. Kaynak: Tradingview

Sonuç olarak, BTC/USD paritesi son birkaç gündür 200 günlük hareketli ortalamaya (SMA) yaklaşıyor. Negatif bölgedeki aşağı yönlü 20 günlük üssel hareketli ortalama (EMA) ve göreli güç endeksi (RSI), ayıların daha kuvvetli olduğunu gösteriyor.

Ayılar fiyatı 8.400 doların altına düşürebilirse, bir sonraki desteği 7.856 dolara indirme hedefindeler. Böyle bir hareket, fiyatı 200 günlük SMA’nın altına taşıyacağından büyük düşüş olacaktır.

Ancak, boğalar fiyatı 20 günlük EMA’nın üzerine, yani 9.153 dolara çıkarabilirse, gücü ele geçirecekler. Fiyat 20 günlük EMA’nın üzerine çıkarsa, parite önce 10.000 dolara, ardından da 10.500 dolara yükselebilir.

Kısa vadeli trader’lar satın alımlarla 20 günlük EMA’nın üzerinde 8.400 dolarlık seviyeden kayıp azaltma yapabilirler. Bu riskli bir ticaret olduğundan, trader’ların normal pozisyon hacimlerinin yüzde 40’ını kullanmalarını öneriyoruz.

ETH/USD

Ether (ETH), 3 Mart’ta bir kez daha genel direnç seviyesinden 235,70 dolara geriledi. 234,7 dolarlık 20 günlük EMA, yatay direncin hemen altında. Bu nedenle, ayıların bu direnci agresif bir şekilde savunmasını bekliyoruz.

ETH USD daily chart

ETH USD günlük grafik. Kaynak: Tradingview

Olumsuz pencereden bakılırsa, boğalar 209,95 dolara yakın seviyede destek sağlıyor. Bununla birlikte, yakında bu sıkılaşan aralığın aşılmasını bekliyoruz.

ETH / USD paritesi 209,95 doların altına düşerse, güçlü bir destek görevi görmesi muhtemel olan 197,75 dolara gerileyebilir. Öte yandan, fiyat 235,70 dolardan yukarı çıkarsa, 288,59 dolara geçiş mümkün gözüküyor. Bu nedenle yatırımcılar, 235,70 seviyelerinden alım yapabilirler, 208 dolar seviyelerinde ise alımları durdurabilirler.

XRP/USD

Boğalar, 0,22250 dolardan güçlü bir sıçrama elde edemedi. Bu durum, alıcıların bu seviyelerde bile uzun pozisyonlar başlatmak için acele etmediklerini gösteriyor. XRP’nin değeri 0,22250 doların altında bir kırılma ile tamamlanacak biçimde duran küçük bir inen üçgen deseni oluşturdu.

XRP USD daily chart

XRP USD günlük grafik. Kaynak: Tradingview

Ayılar fiyatı 0,22250 doların altına düşürebilirse, 0,20 dolara ve bunun altında da 0,17468 dolar seviyesine düşülmesi mümkün. 20 günlük EMA aşağı doğru eğiliyor ve RSI seviyesi de negatif bölgede. Ayıların kontrolü ele geçirmiş gibi gözüküyor.

XRP/USD paritesi, hareketli ortalamaların ve genel direnç seviyesi olan 0,26362 doların üzerine çıkması durumunda düşüş beklentisi geçersiz olacaktır. 

BCH/USD

Boğalar, Bitcoin Cash’i (BCH) aşağı yönlü trendin üzerine itemedi. Bu durum, daha yüksek seviyelerde alıcı eksikliği olduğunu gösteriyor. Ayılar şimdi altcoin’i 306,78 doların altına düşürmeye çalışacak. 

BCH USD daily chart

BCH USD günlük grafik. Kaynak: Tradingview

Başarılı olurlarsa, 270,15 dolara gerileme mümkün. 20 günlük EMA aşağıya doğru eğiliyor ve RSI negatif bölgede bulunuyor, bu da ayıların güçlendiğini gösteriyor.

Tersi gerçekleşirse ve BCH/USD paritesi tekrar 306,78 dolardan destek yakalarsa, boğalar fiyatı 360 doların üzerine taşımak için yeni bir girişimde bulunacaktır. Başarılı sonuç verirse 400 dolara ve bunun üzerinde 500 dolara bir ralli mümkün. 430 dolarlık küçük bir direnç noktası var ama bunun geçilmesini bekliyoruz. 360 doların üzerinde bir kapanış pozitif senaryo oluşturur.

BSV/USD

Bitcoin SV (BSV), 20 günlük EMA’dan bir kez daha geri döndü ve ayılar agresif bir şekilde bu seviyeyi savunuyorlar. Fiyat 236 doların altında kalırsa, 204,31 dolara düşüşlerin yeniden test edilmesi muhtemel. 

BSV USD daily chart

BSV USD günlük grafik. Kaynak: Tradingview

200 doların altında bir kırılma olumsuz bir tablo oluşturacaktır. BSV/USD paritesini 173,66 dolara ve hatta 200 günlük SMA’nın da gerisine, 157,15 dolara sürükleyebilir.

Tersi gerçekleşir, parite mevcut seviyelerden sıçrarsa veya 204.31 dolar aşılırsa, boğalar fiyatı 20 günlük EMA’nın üzerinde itmek için başka bir girişimde daha bulunacaktır. Başarılı olurlarsa, 301,43 doların üzerine ve 337,80 dolara ulaşılması mümkün. 20 günlük EMA’nın üzerindeki kapanış olumlu tablo sunacaktır.

LTC/USD

Litecoin (LTC) son iki gündür 200 günlük SMA’nın üzerinde işlem görmesine rağmen, boğalar 66,14 dolara doğru itiş sağlayamadı. Bu durum, satın alımın daha yüksek seviyelerde sona erdiğini gösteriyor.

LTC USD daily chart

LTC USD günlük grafik. Kaynak: Tradingview

LTC/USD paritesi tekrar 200 günlük SMA’nın altına düşerse, ardından 56,24 doları yeniden test edebilir. Bu seviye devam ederse, parite birkaç gün boyunca yatay seyredebilir, ancak seviye kırılırsa 50 dolara düşme olasılığı var.

Alternatif olarak, boğalar fiyatı genel direnç seviyesinin üzerine, yani 66,15 dolara itebilirse, parite 80.27 dolara kadar yükselebilir. İşlem yapmadan önce yeni bir satın alma sürecinin oluşmasını bekleyeceğiz.

EOS/USD

EOS, düşüş trendi çizgisinden ayrıldı, ancak ivme kazanmadı. Bu durum, daha yüksek seviyelerde alıcı eksikliği olduğunu gösteriyor. Fiyat, 200 günlük SMA olan 3,36 dolar ile 4 dolar arasında değişiyor.

EOS USD daily chart

EOS USD günlük grafik. Kaynak: Tradingview

20 günlük EMA aşağı doğru eğiliyor ve RSI negatif bölgede. Bu durum ayıların daha üstün olduklarını gösteriyor. 200 günlük SMA’nın altında bir kırılma, fiyatı 3 dolara ve altındaki 2,4 dolar seviyesine sürükleyebilir.

Tersi gerçekleşir, EOS/USD paritesi genel direnç olan 4 doların üzerine çıkabilirse, 4,87 dolara ulaşmak mümkün. Mevcut seviyelerde güvenilir bir satın alma seviyesi bulamadığımızdan, trader’ların yatay kalmasını öneriyoruz.

BNB/USD

Binance Coin (BNB), aşağı yönlü trendin direnç hattında satışla karşı karşıya kaldı. Bununla birlikte olumlu bir gelişme olarak boğaların çok fazla pes etmediği göze çarpıyor. 

BNB USD daily chart

BNB USD günlük grafik. Kaynak: Tradingview

Boğalar fiyatı 20 günlük EMA’nın üzerine, 20,64 dolara çıkarabilirse, 21,80 ila 23,52 dolar direnç bölgesine doğru bir hamle yapılması muhtemel. Bu bölgenin üzerinde yükseliş trendi 27,19 dolara kapı açabilir.

Tersi gerçekleşir, BNB/USD paritesi 20 günlük EMA’nın üzerinde ölçeklenemezse, ayılar 17,70 dolar seviyesinin altına düşürmeye çalışacaktır. Başarılı olurlarsa büyük bir düşüş gerçekleşecek ve fiyat 16, 42 seviyelerine gerileyecektir.

XTZ/USD

Tezos (XTZ) son birkaç gündür 3,01 ile 2,52 dolar arasında gidip geliyor. Bu aralığın kırılması, 3,50 dolar ve üzerinde hareket etme olasılığını artıracağından yükseliş işareti olacaktır.

XTZ USD daily chart

XTZ USD günlük grafik. Kaynak: Tradingview

Bu nedenle, önceki analizde verilen satın alma önerisini koruyoruz. Eğer momentum XTZ/USD paritesini yeni zirvelere itebilirse, ralli 5,37 dolara kadar devam edebilir.

Tersi gerçekleşir, boğalar pariteyi 3,011 doların üzerinde tutamazsa, ayılar 2,52 doların altına düşürmeye çalışacaktır. Başarılı olurlarsa, 1,83 dolara düşme olasılığı yüksek.

LINK/USD

Chainlink (LINK) yükseliş trendini sürdürdü ve yeni bir zirve yaptı. 20 günlük EMA yükseliyor ve RSI pozitif bölgede, boğaların sıkı kontrolü ele aldıkları gözüküyor. 

LINK USD daily chart

LINK USD günlük grafik. Kaynak: Tradingview

Boğalar fiyatı yükseklerde tutabilirse, yeni zirvelere işaret edecektir. Artan ilk hedef 5,69 dolar ve onun da üstünde 7,31 dolar gibi gözüküyor.

Ancak, LINK/USD paritesi yüksek seviyeyi sürdüremezse, ayılar onu 20 günlük EMA’ya ve altına düşürmeye çalışacaktır.

Burada ifade edilen görüşler yalnızca yazara ait olup Cointelegraph’ın fikirlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hareketi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız.

Piyasa verileri HitBTC borsası tarafından sağlanmaktadır.

 

Pools Plus Cyprus


Kaynak: Cointelegraph

Pools Plus Cyprus

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu