Son Dakika

CIA: Putin, Wagner’ın kurucusu Prigojin’den intikam peşinde olabilir

 

Hostinger Putin’in Güç Sistemindeki Zayıflıklar Ortaya Çıkıyor

Aspen Güvenlik Forumu’nda yapılan bir konuşmada Rusya’nın önde gelen güvenlik şirketi Wagner’in Rus yönetimine karşı başlattığı isyanın, Putin’in iktidar sisteminin önemli zayıflıklarını ortaya çıkardığı belirtildi. Uluslararası haber ajansı BBC’nin aktardığına göre, konuşmayı yapan isim olan CIA eski yetkilisi William Burns, Putin’in hala Wagner’in kurucusu olan Prigojin’den intikam almayı düşündüğünü ve onunla nasıl başa çıkacağını düşünürken zaman kazanmaya çalıştığını ifade etti.

Burns, “Putin, intikamın soğuk yenen bir yemek olduğunu düşünen biri. Bu yüzden Prigojin daha fazla cezadan kurtulabilirse şaşarım.” sözlerini kullandı. ABD Başkanı Joe Biden’ın Prigojin için sarfettiği, “Onun yerinde olsaydım, ne yediğime dikkat eder, gözümü menüden ayırmazdım.” sözlerine benzer şekilde Burns, “Prigojin’in yerinde olsaydım, yemeklerimi önceden tadan kişiyi kovmazdım.” ifadesini kullandı.

Burns, Rusya’daki isyan hakkında çıkan raporlarının gerçek olduğunu ve CIA’in önceden bu isyanı bildiğini doğruladı. Rus General Sergey Surovikin’in ise şu an “hareket özgürlüğü” olmadığını belirtti. Burns, Wagner’in isyanının Putin’in iktidarında gördüğü en doğrudan saldırı olduğunu vurgulayarak, “En dikkat çekici olan şey, Rusya liderinin bir zamanlar yemek şirketi olan kişiyle anlaşma yapmak zorunda hissetmesi.” dedi.

Ukrayna’nın savaşta daha fazla ilerleme kaydetmesi durumunda, birçok Rus vatandaşının, Prigojin’in savaş eleştirisini dikkate alabileceğini belirten Burns, Rusya’nın yanıltıcı operasyonlar yapabileceği uyarısını da yaptı. Karadeniz’deki gemilere saldırıp suçu Ukrayna’ya atma olasılığına dikkat çeken Burns, Ukrayna’nın karşı saldırısının zaman alacak bir çaba olsa da başarılı olma ihtimalini iyimser bir şekilde değerlendirdi.

William Burns, Putin’in izlediği politikalara karşı bilimsel ve objektif bir perspektif sunan önemli bir isim olarak, yaptığı bu konuşma ile dikkatleri üzerine çekti.

Kaynak

Pools Plus Cyprus

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu