Ekonomi

Çin otomobil devi Türkiye pazarına giriyor

Çin’in elektrikli otomobil şirketi BYD (Build Your Dreams), 2009’dan beri Toyota’nın, 2016’den beri Lexus’ün Türkiye distribütörlüğünü yapan ALJ Türkiye ile anlaştı.

ALJ Türkiye, bu anlaşmayla birlikte BYD’nin elektrikli araçlarının satış ve satış sonrası hizmetlerini gerçekleştirecek.

BYD, kendi aktarma organları sistemlerini, bataryalarını, otomotiv yarı iletkenlerini, elektrik motorlarını ve motor kontrol sistemlerini geliştiriyor. Çinli şirket, 3.5 milyondan fazla araç satışına ulaştı.

Son 10 yılın hareketi! Çin'den gelen veri piyasaları korkuttu

Son 10 yılın hareketi! Çin’den gelen veri piyasaları korkuttu

Anlaşmanın ardından iki şirketin temsilcilerinden de önemli açıklamalar geldi. BYD Avrupa Genel Müdürü ve BYD Uluslararası İşbirliği Bölümü Başkanı Michael Shu, BYD’nin ürün yelpazesini Türk tüketicilerinin beğenisine sunacak olmaktan büyük bir heyecan duyduklarını belirterek, “Türkiye pazarının potansiyeline inanıyoruz ve BYD modellerini ALJ Türkiye ile koordinasyon içerisinde sunacak olmaktan büyük heyecan duyuyoruz” dedi.

ALJ Türkiye Başkanı ve CEO’su Ali Haydar Bozkurt da, “ALJ Türkiye olarak dünyanın BYD’nin son elektrikli teknolojisine sahip modellerini Türkiye pazarına ilk kez sunacak olmanın heyecanını yaşıyoruz. BYD’nin elektrikli modellerinin, Türkiye’deki otomobil tutkunları tarafından büyük beğeni toplayacağından eminiz” dedi.

Çinli MG, 2021’de yılında Türkiye’de otomobillerini satmaya başlamıştı.

Ülkenin devlet destekli üreticisi Chery de 5 yıllık bir aranın ardından bu yıl Türkiye’de satışlara başlayacak.

 

Pools Plus Cyprus


Kaynak: NTV/MyNet/CNN

Pools Plus Cyprus

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu