Sağlık

Çok sevilen kış sebzesi tekrar ısıtıldığında zehirliyor

Yeşil sebzeler tam bir vitamin deposu ve zengin besin içeriğine sahiptir. Özellikle ıspanak, bazı kronik rahatsızlıklara karşı korur ve kasları güçlendirir. İçerisinde bol miktarda C ve B vitaminleri bulunur. Kalsiyum açısından çok zengin besindir. Antioksidan özelliği yüksek olan ıspanağın faydalarının yanı sıra yanlış tüketildiğinde zararları da bulunuyor.

TEKRAR ISITILMASI ZEHİRLEYEBİLİR

spanağın yanlış tüketimi bazı sağlık sorunlarına sebep olabilir. Nitrat bakımından zengin olan bu sebze tekrar ısıtılınca içerisindeki nitrat, yüksek ısıya maruz kaldığı için sağlığa çok zararlı olan nitrite dönüşebilir. Nitritin fazla tüketimi sağlığa ciddi zararlar verir ve besin zehirlenmesine neden olur. İşlenmiş ve ısıl işlem görmüş etlerde kullanılan nitrat ve nitrit çok eser miktarda kontrollü olarak gıdaların bozulmaması için kullanır. Belirli standartları vardır ve kesinlikle standartlar dışına çıkılmaz.Ispanağın doğal yapısında bulunan nitrat ise sürekli olarak ısı görürse nitrite dönüşebilir. Küçük bir çocuğun 5 mg nitrit alması bile zehirlenmeye sebep olabilir.

ISPANAK NASIL TÜKETİLMELİ?

Ispanağı ayıklarken hasarlı yaprakları kullanmayın.Yabani otları temizleyin.Tükettikten sonra buzdolabına kaldırın ve tekrar ısıtmayın.

ISPANAK ZEHİRLENMESİ BELİRTİLERİ

Halsizlik Baş ağrısı Bulantı Mide krampları Ateş Bulanık görme Bazı durumlarda kanlı ishal görülebilir.

 

Pools Plus Cyprus


>Kaynak: NTV/CNN

Pools Plus Cyprus

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu