Yaşam

Cuma hutbesi konusu ve tam metni 24 Şubat 2023: Diyanet bu hafta Cuma hutbesi konusu ne?

Vatandaşlar bugün Cuma hutbesi için hazırlanan metni araştırıyor. Cuma hutbesi 24 Şubat metni her hafta olduğu gibi bu hafta da Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenip il ve ilçe müftülüklerine gönderildi. Cuma namazında hutbe, namazın sahih olmasının şartlarından biridir. Cuma namazı için bu denli önemli olan Cuma hutbesi bugünkü konusu merak ediliyor. Öte yandan her hafta hutbede bir başka konuya değiniliyor.

CUMA HUTBESİ 24 ŞUBAT 2023: KARDEŞLİK, DAYANIŞMA VE DUA VAKTİ

Muhterem Müslümanlar!

Okuduğum ayet-i kerimede Yüce Rabbimiz şöyle buyuruyor: “Hep birlikte Allah’ın ipine sımsıkı sarılın; bölünüp parçalanmayın.”

Okuduğum hadis-i şerifte ise Sevgili Peygamberimiz (s.a.s) şöyle buyuruyor: “Kim, bir kardeşinin ihtiyacını giderirse Allah da onun ihtiyacını giderir.”

Aziz Müminler!

Milletçe zor zamanlardan geçiyoruz. Tek yürek, yekvücut olup yaralarımızı sarmaya çalışıyoruz. Acılarımızı hafifletmeye, umutlarımızı diri tutmaya devam ediyoruz. Allah’a gönülden bağlı müminler olarak inancımız odur ki bu sıkıntı bulutları, ilahi rahmet rüzgârlarıyla dağılacaktır. Hayır ve bereket kapıları dua, kardeşlik ve dayanışma anahtarıyla açılacaktır. Gönüllerimiz, huzur ve sekînete kavuşacaktır. İman dolu yüreklerimiz, selamet bulacaktır inşallah. Zira müminlerin velisi ve yardımcısı Yüce Allah’tır. O, bize bizden daha yakındır. Her halimizi bilen, bize metanet ihsan eden, gönlümüze ferahlık veren O’dur.

Kıymetli Müslümanlar!

Afetler karşısında imanımızdan güç almak, duaya sığınmak, kulluğumuzun bir gereğidir. Evet, bugün gönlümüzü duaya açma, halimizi Cenâb-ı Hakka arz etme vaktidir. Sonsuz kudret sahibinin yardım ve inayetini dileme vaktidir.

Yüce Mevlamızın ْسَت ِج ْب لَ ُك ْم عو۪ن ي اَ ُ ْد ُ ا” Bana dua edin, duanızı kabul edeyim” emrine icabet etme vaktidir. ُخْفَيًة عًا َو ُ عوا َرٰبَ ُك ْم تَ َضٰر ُ ْد ُ Rabbinize “ا yalvara yakara ve gizlice dua edin” buyruğuna kulak verme, samimi yakarışlarda buluşma vaktidir. Bugün, depremin sebep olduğu yıkımla mücadele eden milletimiz için Yüce Rabbimizden rahmet, metanet, güç ve kuvvet dileme vaktidir.

Değerli Müminler!

Böylesi zor zamanlarda millet olmanın gereği, kardeşlik ruhumuzu canlı tutmaktır. Duyarlı ve samimi olmak, birbirimizin derdiyle dertlenmektir. Darda kalan kardeşlerimizin işini kolaylaştırmak, afetle sarsılan dünyalarına güven aşılamaktır. Kimsesiz, yalnız ve yardımsız olmadıklarını onlara hissettirmek, ellerinden tutmaktır. Bilhassa çocuklara kol kanat germek, öksüz ve yetimlerin hâmisi olmaktır. Şüphe ve endişeye, fitne ve fesada asla fırsat vermeden, erdemlerimizi yaşatmanın, kardeşlik ahlakını yüceltmenin şimdi tam zamanıdır!

Aziz Müslümanlar!

Peygamberlerinin azmi neticesinde onlara lütfettiği çareyi bize de ihsan etmesi için Yüce Rabbimize dua edelim. Üzerimize sekînet yağdırması, gönüllerimizi onarması, yaralarımıza derman olması için O’na yalvaralım. Yüreklerimizi birbirine kaynaştırması, birlik, beraberlik ve kardeşlik şuurumuzu daim kılması için O’na niyazda bulunalım.

Bu vesileyle ahirete irtihal eden kardeşlerimize Cenâb-ı Hak’tan bir kez daha rahmet, yaralı olanlara acil şifalar diliyorum. Yüce Rabbimiz, aziz milletimize ve bütün insanlığa bir daha böyle acılar göstermesin. 1 Âl-i İmrân, 3/103. 2 Müslim, Birr, 58. 3 Mü’min, 40/60. 4 A’râf, 7/55. Din Hizmetleri

CUMA HUTBESİNİN HÜKMÜ

Cuma namazında hutbe, namazın sahih olmasının şartlarından biridir. Hutbe okunmadan kılınan bir cuma namazı sahih değildir. Bu nedenle hutbe okunurken en az bir erkeğin hazır bulunması gerekir. Ancak cuma kılabilmek için hutbeye yetişmek ve dinlemek şart değildir. Buna göre, mazeretine binaen okunan hutbeye yetişemeyen veya hutbeyi duymayan kişinin kıldığı cuma namazı sahih olur. Hutbeyi dinlemeye yetişemeyen kimse, cuma namazının ikinci rekâtına bile yetişse, imam selam verdikten sonra ayağa kalkıp bir rekât daha kılarak cuma namazını tamamlar.

CUMA NAMAZI SAATİ | Diyanet İstanbul Cuma namazı saat kaçta, 24 Şubat 2023 Cuma vakti ne zaman?

CUMA NAMAZI SAATİ | Diyanet İstanbul Cuma namazı saat kaçta, 24 Şubat 2023 Cuma vakti ne zaman?

Cuma namazı kılınışı Diyanet'e göre... Cuma namazı nasıl kılınır, kaç rekat? Cuma namazı niyeti nasıl edilir?

Cuma namazı kılınışı Diyanet’e göre… Cuma namazı nasıl kılınır, kaç rekat? Cuma namazı niyeti nasıl edilir?

 

Pools Plus Cyprus


Kaynak: NTV/CNN

Pools Plus Cyprus

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu