Kıbrıs

Cumhurbaşkanı Tatar, Bağlarbaşı Şehitleri’ni andı

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Bağlarbaşı (Malya) Şehitlerini anma günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Cumhurbaşkanı Tatar, mesajında şunları kaydetti:

“Adayı, Yunanistan’a bağlama hedefiyle 21 Aralık 1963 tarihinde başlatılan faşist EOKA önderliğindeki saldırılar, 1964 yılının ilk aylarında da yoğunlaşarak devam ederken, 8 Mart 1964 tarihinde de Bağlarbaşı (Malya) köyü hedef alındı. Gerçekleşen ağır saldırılar karşısında bir avuç TMT mensubu, büyük bir kahramanlık örneği sergileyerek iki gün devam eden bu saldırılara karşı direnmiş, şehitler verilmiştir.

Köy içerisine giren Rum-Yunan askerleri ile EOKA’cılar, köy camisine Yunan bayrağı asarken, hasta vatandaşlarımız yataklarında katledilmiş, esir alınanlar kurşuna dizilmiş ve her türlü vahşet sergilenmiştir.

Yaşanan bu faşist saldırıları, toprağa düşen insanlarımızı, halkımıza yönelik olarak yapılan katliamları asla unutmayacağız, unutturmayacağız. Büyük fedakârlıklarla verilen toplumsal mücadele ile Türkiye’nin haklı ve meşru müdahalesi sonucu elde ettiğimiz egemenliğimizden, onun nişanesi devletimizden, Anavatan Türkiye’nin garantörlüğünden ve Türk askerinden de vazgeçmemiz asla mümkün değildir.

Bir kez daha altını çizmekte fayda vardır; Kıbrıs Türk tarafı olarak Kıbrıs’ta müzakere yolu ile adil, kalıcı ve sürdürülebilir bir antlaşmadan yanayız. Lakin herkesin bilmesi gerekmektedir ki Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kıbrıs Rum Devleti kadar egemen ve meşrudur. Adamıza ve bölgemize iş birliği, refah ve istikrarı getirecek yegâne formül, bu temelde hayata geçirilecek egemen eşitliğe ve eşit uluslararası statüye dayalı çözüm şeklidir. Kıbrıs’ta Türklüğün şerefi ile özgürlük ve bağımsızlık uğruna toprağa düşen aziz şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anarken, gazilerimizi de saygıyla selamlıyorum.” 

Pools Plus Cyprus


Kaynak: BRTK

Pools Plus Cyprus

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu