Türkiye

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, İstanbul’da İş Dünyasının Temsilcileriyle Buluşuyor

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, İstanbul’da iş dünyasının temsilcileriyle “OVP Çerçevesinde Türkiye ve İstanbul Ekonomi Gündemi” başlıklı bir toplantı düzenliyor.

Dolmabahçe Sarayı’nda gerçekleştirilen toplantıya, İstanbul Valisi Davut Gül, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED), Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD), Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK), İstanbul Ticaret Odası (İTO), İSO, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) gibi birçok STK temsilcisi, dernek başkanı ve üyesi iş insanı katılıyor.

Toplantıda, Türkiye’nin cari açığını azaltacak, ihracatı ve uluslararası doğrudan yatırımı artıracak tematik konular üzerinde iş dünyası ve sivil toplum kuruluşlarının değerlendirme ve önerileri alınıyor. Bu değerlendirme ve öneriler, Türkiye’nin 2023 hedefleri doğrultusunda ve yeni Orta Vadeli Program (OVP) hazırlıkları kapsamında dikkate alınacak.

Toplantı öncesinde konuşma yapan Yılmaz, iş dünyası temsilcilerine hitaben, “Türkiye’nin üç yıllık makro ekonomik hedefleri ile ekonomik ve sosyal alanda izlenecek politikalarını içeren orta vadeli program OVP öncesinde de sizlerle doğrudan fikir alışverişinde bulunmakta fayda görüyoruz.” dedi.

Yılmaz, konuşmasında şunları söyledi: “Dünyada bir süredir bölgesel çatışmaların ve Covid-19 salgınının neden olduğu bir küresel olağanüstü halin içinden geçmekteyiz. Seçimlerle siyasi belirsizliklerin ortadan kalktığı ülkemizde siyasi istikrarımız pekişti. Halkımızın güçlü demokratik iradesiyle bir kez daha görev alan Cumhurbaşkanımızın liderliğinde dünyanın ve bölgemizin bu zorlu dönemini aşarak Türkiye yüzyılına daha güçlü ilerlemek için çaba sarf ediyoruz. İş dünyasının ve sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle ülkenin üretim imkanlarını ve potansiyelini harekete geçirme gayretindeyiz.”

Yılmaz, iş insanlarının üretim faaliyetleriyle Türkiye’ye katma değer sağladığını belirterek, depremden etkilenen illere yardım eden iş insanlarına teşekkür etti. Ayrıca, Türkiye’nin körfez ülkeleriyle yapılan iş birliklerinin kazan-kazan prensibiyle devam edeceğini ve savunma sanayi, gıda, teknoloji odaklı e-pazar sektörü, yenilenebilir enerji ve çığır açan teknolojiler alanlarında iş birlikleri fırsatlarının oluşacağını söyledi.

Yılmaz, toplantıda yapısal reformlar, ekonomik politikalar, finansman imkanlarının artırılması ve yerli milli teknoloji yatırımlarının desteklenmesi gibi konuların ele alınacağını vurgulayarak, İstanbul Finans Merkezi’nin uluslararası entegrasyonunu artırarak finansal piyasaların gelişimine katkı sağlamasını beklediklerini ifade etti.

Değerli katılımcılar, orta vadeli programın makro göstergeleri ve kamu politikalarını güncelleyeceğini, yapısal reformları ortaya koyacağını ve kaynak tahsisini bu çerçevede yönlendireceğini belirten Yılmaz, OVP’den en büyük beklentilerinin belirsizlikleri azaltması ve yatırımcılar için öngörülebilirliği artırması olduğunu söyledi. Özel sektörün rolünün önemine değinen Yılmaz, iş dünyasının katma değer oluşturmasının yanı sıra görüşlerinin ve önerilerinin politika yapım sürecini etkilediğini ve bundan sonra da etkilemeye devam edeceğini belirtti.

Bu tür istişare toplantılarıyla Türkiye’nin yol haritasını netleştireceklerini ve geleceğe daha güçlü bir şekilde hazırlanacaklarını söyleyen Yılmaz, iş insanlarına teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

Kaynak

Pools Plus Cyprus

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu