Teknoloji

Danimarka’dan PULS ÇNRA testi | DefenceTurk

 

Hostinger

Danimarka’nın İsrail üretimi PULS ÇNRA sistemi, Danimarka topraklarında ilk kez test edildi ve ateşlendi.

2 Temmuz 2024 tarihinde Danimarka’nın İsrail’den tedarik ettiği PULS ÇNRA, Danimarka topraklarında ilk kez test edildi ve ateşlendi. Army Recognition tarafından yapılan habere göre ilk fırlatma saat 10:05’te Oksbøl Atış ve Eğitim Poligonunda gerçekleşti.

Ateşlenen roket, Oksbøl’deki konumundan Kuzey Denizi’ne yaklaşık 10 km menzilde fırlatıldı ve planlandığı gibi herhangi bir patlayıcı yükü olmadan yere indi. Bu test, sistemin entegrasyonunda ve bu fırlatıcıları kullanacak Danimarkalı askerlerin eğitiminde kayda değer bir adıma işaret etmektedir.

Bu etkinlik için yapılan hazırlıkların yeni sistemle ilgili kapsamlı planlama ve eğitimi de içerecek şekilde birkaç ay sürdüğü açıklandı. Bu kapsamda ilk PULS sistemleri yaklaşık bir yıl önce Danimarka’ya ulaşmıştı.

Sistemlerin teslimatından bu yana askerler ve Savunma Edinme ve Lojistik Organizasyonu’ndan (DALO) teknisyenler, PULS sistemini Danimarka Ordusu’na entegre etmek için tedarikçi Elbit’ten teknisyenlerle yakın iş birliği içinde çalıştılar.

Test sonrası açıklamalarda bulunan Tuğgeneral Henrik Lyhne, sistemin amaçlandığı gibi çalıştığını aktardı. Ek olarak Lyhne, ordunun böyle bir sistemin eksikliğini çektiğini ve bu sistemin artık daha fazla ateş gücü ve menzil sağladığını belirtti. Sistemin çeşitli füze türlerini ateşleyebilme esnekliği de Lynhe tarafından vurgulandı.

Yapılan açıklamada test atışlarının gün boyunca devam ettiği ve her fırlatma ve roket için hassas ölçümler yapıldığı aktarıldı. Bu canlı atış testleri aynı zamanda PULS sistemleri tarafından üretilen gürültü seviyelerini ölçmek ve mürettebatın çalıştığı kabindeki egzoz gazlarının miktarını değerlendirmek için de kullanıldı.

PULS ÇNRA Görsel: Elbit Systems

İlgili Olarak

Elbit Systems’ten 150 milyon dolarlık PULS ÇNRA satışı

Hakan Torlak

Savunma sanayii araştırmacısı. 

Kaynak

Pools Plus Cyprus

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu