Seyahat

Danimarkalı Leylek “Holm”, Bursa’da Görüldü

Leyleklerin nüfus sayısı hakkında yapılan araştırmalar sonucunda, Danimarka gibi diğer kuzey ülkelerine göre leylek sayısının az olduğu belirtiliyor. Bu durum, Holm isimli leylek araştırmacıların gözünde daha değerli hale gelmesine neden oluyor. Tüydeş adlı bir uzman, üç kardeş arasından yalnızca Holm leyleğinin halkalandığını ve bu nedenle takibinin önemli olduğunu söyledi.

Türkiye ya da Yunanistan’da geçireceği tahmin edilen yaz aylarında Holm leyleğinin araştırmacılar için büyük bir kaynak olacağı ve bu durumun Danimarka’da yapılan çalışmalara büyük katkı sağlayacağı düşünülüyor. Leyleklerin 4 ya da 5 yıl içinde tam olgunluk seviyesine ulaştığı ve ülkelerine geri dönmeden önce bu süreyi tamamladıkları bilgisi de paylaşılıyor.

Holm leyleğinin Türkiye ya da Yunanistan sınırlarında birkaç yıl geçirmesinin ardından Danimarka’ya döneceği düşünülüyor. Bu süre zarfında kısa göçler yaparak hayatta kalma açısından tecrübe edineceği ifade ediliyor. Holm leyleğinin Karacabey’de bulunarak besin ihtiyacını giderdiği belirtiliyor. Uzman Tüydeş, Holm leyleklerini takip etmeye devam ettiğini ve sonunda bulduğunu fotoğrafladığını da ekliyor.

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu