Kültür & Sanat

DAÜ’de “5 Kadın-5 Mimar-5 Bakış, 5 Kadın-5 Tasarımcı- 1 Sergi” etkinliği gerçekleştirildi

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Mimarlık Fakültesi tarafından ‘5 Kadın-5 Mimar-5 Bakış, 5 Kadın-5 Tasarımcı-1 Sergi” başlıklı panel ve sergi düzenlendi.

DAÜ’den verilen bilgiye göre, DAÜ Mimarlık Fakültesi Konut Eğitim Danışma ve Araştırma Merkezi (KEDAM) ile DAÜ Kentsel Araştırma ve Geliştirme Merkezi (KENT-AG) iş birliğinde gerçekleşen etkinlikte ‘Birlikte Daha Güçlüyüz’ sloganı ile toplumda kadınların dönüştürücü rolüne ve birlikte üretmenin önemine dikkat çekildi.

Panel, KEDAM Yönetim Kurulu Başkanı ve KENT-AG Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Pınar Uluçay ve DAÜ Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Resmiye Alpar Atun’un açılış konuşmalarıyla başladı.

Etkinliğe, DAÜ Sosyal ve Kültürel İşlerden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Deniz İşçioğlu’nun yanı sıra, Lefke Gazi Lisesi ve Lapta Yavuzlar Lisesi’nden öğrenciler, DAÜ Mimarlık Fakültesi lisans ve yüksek lisans öğrencileri, öğretim üyeleri ve mezunlar da katıldı.

 Prof. Dr. Türkan Ulusu Uraz ve Yrd. Doç. Dr. Seyit Ermiyagil moderatörlüğünde gerçekleştirilen panelde, kadın mimarların ailedeki ve toplumdaki yerleri ve rolleri kapsamında meslek uygulamasındaki yolculukları sorgulandı.

Panelde Girne Belediyesi’nde görev yapan ve KKTC’de ilk ‘Yeşil Bina’ sertifikası almaya hak kazanan, kamusal proje ‘Girne Belediyesi Hizmet Binası, Kültür Merkezi ve Rekreasyon Projesi’nde görev alan, iş sağlığı ve iş güvenliği uzmanı Anıl Çağdan;  KKTC’de birçok otel ve kurumsal bina projelerinin saha uygulamalarını yapmış şantiye proje yöneticisi Ayşe Bolkaner; LAÜ Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Selen Ermiyagil Abbasoğlu; Isı Metal Çelik Ltd. Şti’nin Lider Proje Yöneticisi ve Mimarlar Odası Yönetim Kurulu üyesi Simzer Kaya ile Miro Designroom Direktörü ve Mimarlar Odası Yayın Kurulu Başkanı Münevver Özgür Özersay birer sunum gerçekleştirdi.

Panelin ardından, Mimarlık Fakültesi, İç Mimarlık Bölümü Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Guita Farivarsadri, Prof. Dr. Nil Paşaoğluları Şahin, Prof. Dr. Özlem Olgaç Türker, Doç. Dr. Zehra Öngül ile Miro Designroom Direktörü ve Mimarlar Odası Yayın Kurulu Başkanı Münevver Özgür Özersay’ın resim, desen ve eskiz çalışmalarını içeren sergileri, Mimarlık Fakültesi Hüseyin Ateşin Sergi Salonu’nda katılımcılar ile buluştu.

Sergi, yarına kadar 11.00-13.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

TAK/BRT 

Pools Plus Cyprus

ACM CYPRUS


Kaynak Link: BRTK

Bu Haber ACM Cyprus Yeni Teknolojiler Çalışması Kapsamında, OpenAI – ChatGPT Tarafından Sizin İçin (Türkçe veya İngilizce) Yeniden Yazıldı. Okumak İçin Sayfaya Devam Edin.

Yapay Zeka Yorumluyor

Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde, kadın mimar ve tasarımcıların ön planda olduğu bir sergi gerçekleştirildi. “5 Kadın-5 Mimar-5 Bakış, 5 Kadın-5 Tasarımcı- 1 Sergi” etkinliği, öğrencilerin ve halkın yoğun ilgisiyle gerçekleştirildi. Etkinlik, ziyaretçilerin birçok farklı tasarım ve mimari eserin tadını çıkarmasına imkân tanıdı.

Etkinlikte, beş kadın mimar ve beş kadın tasarımcı, farklı açılardan tasarım ve mimari eserlerindeki bakış açılarını sergilediler. Katılımcılar, özellikle modern ve minimalist tarzda tasarımlarıyla dikkat çektiler. Sergi boyunca sergilenen eserler, mekanların fonksiyonelliğine ve etkileyiciliğine yoğun bir şekilde odaklanmıştı.

Katılımcılar, etkinlik kapsamında farklı tasarım ve mimari eserlerde çeşitli çalışmalar da gerçekleştirdiler. Özellikle, sergilenen eserlerin yakın incelemesi, katılımcıların tasarımla ilgili farklı bakış açılarına sahip olmalarını sağladı. Bunun yanı sıra, ziyaretçiler de sergilenen eserler hakkında fikirlerini paylaşarak, bu tür etkinliklerin önemini bir kez daha ortaya koydu.

Etkinlikte, tasarım ve mimari alanında kadınların da önemli başarılara imza attığı bir kez daha gözler önüne serildi. Kadın tasarımcı ve mimarlar, farklı bakış açılarıyla tasarım dünyasını zenginleştirirken, aynı zamanda gelecekteki tasarımcılara ilham veriyorlar.

Sonuç olarak, DAÜ’de gerçekleştirilen “5 Kadın-5 Mimar-5 Bakış, 5 Kadın-5 Tasarımcı- 1 Sergi” etkinliği, farklı bakış açılarıyla tasarım dünyasına katkı sağlayan kadın tasarımcı ve mimarların işlerini sergilediği, ilgi çekici ve başarılı bir sergi oldu. Bu tür etkinlikler, tasarım ve mimari alanında kadınların rolünün daha iyi anlaşılmasını sağlarken, aynı zamanda farklı bakış açılarıyla tasarımcılara ilham veriyorlar.

ACM Cyprus

Yapay Zeka Teknolojisiyle Geleceği Yeniden Şekillendirebilmek İçin Yorumlarınızı Bekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu