Türkiye

Depremde mahalle yıkıldı geriye sadece muhtar kaldı – Son Dakika Türkiye Haberleri

Depremin vurduğu Hatay’da en büyük yıkımın yaşandığı bölgelerden biri de Defne ilçesinin Elektrik Mahallesi oldu. 5 bin 200 nüfuslu bu mahallede çok sayıda vatandaş enkaz altında kalarak yaşamını yitirirken, geride kalanlar ise şehri terk etti.

Elektrik Mahallesi Muhtarı Nihat Derviş ise mahallesini terk etmedi. Bölgeyi terk etmeyeceğini ve insanların mallarına sahip çıkacağını söyleyen Muhtar Nihat Derviş, mahalledeki son duruma ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“BİR GÜN DÖNECEKLER”

20 yıldır Elektrik Mahallesi’nde muhtarlık yaptığını söyleyen Derviş, 5 bin 200 nüfustan 1100 kişinin yaşamını yitirdiğini ifade etti.

“Yaklaşık 300 – 400 yaralı çıkardık. Diğerleri kurtuldu ve şehri de terk ettiler. Bütün sokaklar böyle. İçine giremezsiniz zaten.” diye konuşan Derviş, “Buradan ayrılmayı düşünmüyoruz. Kesinlikle buradayım. Gerek karayolları, gerek AFAD, gerekse hasar tespite hepsine yardımcı olmaya çalışıyorum. Kimin nerede oturduğunu tek tek biliyorum. O yüzden burada kalmam lazım. Bir gün dönecekler.” dedi.

“BURADAN GİDENLERE YARDIMCI OLMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Muhtarlık binasının yıkıldığını ve arabada yaşadığını söyleyen Derviş, “Buradan gidenlerin bazılarının cebinde para bile yoktu. Kaçtılar gittiler. Mecbur çocuklarına bakacaklar. Çoğu parasız gitti buradan. Biz de sponsor arıyoruz. Onlara elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

“ONLARIN EVLERİNİ KORUMAM LAZIM”

Mahallede en büyük yıkımın yaşandığı yerin Kuğulu Sokak olduğunu belirten Derviş, “Çoğu bina için de acil yıkım kararı alındı. Mahallenin yüzde 96’sı yok artık. Ama başaracağız, güçlüyüz. Bunların hepsi benim ailem. İçeride benim ailem. Yaşamıyorlar ama yine içerideler. Buradaki insanların her şeyi gitti. Onlara moral vermem lazım. Evlerini korumam lazım. Onların çocukları benim çocuklarım. Ben onlarla beraber büyüdüm burada.” diye konuştu.

Derviş en büyük umudunun ise mahallede yaşayan komşuları ile tekrar eski günlerdeki gibi bir araya gelmek olduğunu söyledi.

 

Pools Plus Cyprus


Kaynak: NTV/CNN

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu