Ekonomi

Depremzedelere Kısa Çalışma Ödeneği ne zaman, ne kadar verilecek? KÇÖ kimlere verilecek, şartları neler?

Kahramanmaraş merkezli depremlerin etkilediği OHAL bölgesinde çalışma hayatını düzenleyecek tedbirler kapsamında kısa çalışma ödeneği ve nakdi ödeme desteği hayata geçirilecek. Depremzedelere yapılacak Kısa Çalışma Ödeneği tarihi, şartları ve ne kadar olduğu Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından gündem oldu. Buna göre, OHAL kapsamında bulunan kentlerdeki işverenler, Türkiye İş Kurumu’na (İŞKUR) iş yerlerinin yıkık, acil yıkılacak, ağır ya da orta hasarlı olduğunu belgelemeleri durumunda, ‘uygunluk tespiti’ beklenmeksizin kısa çalışma ödeneğinden yararlanabilecek. Konuyla ilgili açıklama yapan Bakan Bilgin, “Deprem bölgesindeki emekçilerimizi korumak amacıyla OHAL süresince işten çıkarma yasağı uyguluyoruz. Bölgedeki işçilerimizin çalışamadıkları süre için Kısa Çalışma Ödeneği ile ücret desteği veriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “Bakanlık, doğal afet bölgesinde alınan önlemler kapsamında, OHAL süresince bölgesel kriz gerekçesiyle kısa çalışma ödeneği ve nakdi ücret desteği sağlayacak. Depremin yaşandığı 6 Şubat tarihi itibariyle iş akdi bulunan, deprem tarihi ve sonrasında depremin etkilerinden kaynaklı işyerinin kapanması sebebiyle iş sözleşmesi sona eren ve işsizlik ödeneğinden yararlanamayan çalışanlara nakdi ücret desteği sağlanacak. Ayrıca işverenin kısa çalışma başvurusunda bulunmasına rağmen gerekli prim şartlarını taşımaması nedeniyle kısa çalışma ödeneğinden yararlanamayan çalışanlar da nakdi ücret desteğinden yararlanabilecekler. Söz konusu ödemeler için başvurular e-Devlet aracılığıyla yapılabilecek” denildi.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ ŞARTLARI NELER?

Alınan karar ile deprem bölgesinde çalışanlara kısa çalışma ödeneği ödenecek. Kısa çalışma ödeneğinden yararlanılabilmesi için, işverenin haftalık çalışma sürelerini en az üçte bir oranında azaltması, faaliyetini tamamen ya da en az dört hafta süreyle durdurması gerekiyor. Çalışma süresi haftada en çok 45 saat olduğundan, işyerinde çalışma süresinin üçte bir oranında azaltılması için işyerinde çalışma süresinin haftalık 30 saat veya aşağısında olması gerekiyor. Yani, 6 iş günü çalışmanın yapıldığı işyerinde 4 gün çalışma yapılmaması anlamına geliyor.

Kısa çalışmadan yararlanmak için işyerinde çalışan sınırı bulunmuyor. İşverenler tüm çalışanları için kısa çalışmaya başvurabilirler. Kısa çalışmadan yararlanacak çalışanın, son 4 ay çalışıyor ve en az 600 gün de işsizlik sigortası primi ödemiş olması gerekiyor. Kısa çalışma ödeneği kapsamında sigortalının son 12 aylık prime esas kazancına göre hesaplanan ortalama brüt ücretinin yüzde 60’ı çalışana ödeniyor.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ, NAKDİ ÜCRET DESTEĞİ NE KADAR?

İşyeri deprem nedeniyle kapanmış olan ve işsizlik ödeneği alamayanlar ile kısa çalışma ödeneği alamayan depremzedelerimize günlük 133,44 Türk Lirası nakdi ücret desteği verilecek.

Kısa çalışma ödeneği tutarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde 150’sini geçemiyor. Burada dikkat edilmesi gereken konu, çalışanın son bir yıllık brüt kazancının ortalamasının alınarak, ödemenin yapılacak olması. Bu kapsamda asgari ücretli çalışan ortalama 4.000 lira kısa çalışma ödeneği alacak. Kısa çalışma ödeneği işverene değil çalışanın kendisine ödenecek. Şartları yerine getirmeleri halinde yabancı çalışanlar da ödenekten faydalanacak. Önceki dönemde kısa çalışmadan yararlanan işyerleri de yararlanabilecek.

Şimdilik kısa çalışma ödeneğinin süresi 3 ay olarak belirlendi. Yani, 22 Mayıs tarihinde uygulama bitecek. Kısa çalışma ödeneğine çalışanlar değil, işverenler başvurabilecek. Kısa çalışma ödeneğinde çalışanların ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin sağlık primleri İşsizlik Fonu’ndan ödenecek. Kısa çalışma ödeneği döneminde işveren çalışanın kısa ve uzun vadeli sigorta primlerini yatırmayacak.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ KİMLERE VERİLİYOR?

Kısa çalışma ödeneği; 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün, 900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün, 1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün süreyle veriliyor.

Normal koşullarda üç ay süreyle verilen kısa çalışma ödeneği İşsizlik Sigortası Fonu’ndan ödeniyor. Kısa çalışma ödeneği hesaplanırken, çalışanın son 12 aylık prime esas kazancı dikkate alınıyor, buna göre günlük ortalama kazancının yüzde 60’ı ödeniyor. Burada bir üst limit de bulunuyor. Bu üst limit şu an için 15 bin lirayı geçemiyor. Deprem bölgelerinde uygulanacak kısa çalışma ödeneğinde sürecin hızlanması için denetim yapılmadan, başvurular üzerinden ödemeler yapılacak.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NE ZAMAN VERİLECECEK?

Kısa çalışma ödeneği ödeme tarihi henüz açıklanmadı. Kısa Çalışma Ödeneği ve nakdi ücret desteğiyle ilgili tüm detaylara aşağıdaki haberden ulaşabilirsiniz.

Depremzede çalışanlara ve yakınlarına yol haritası

Depremzede çalışanlara ve yakınlarına yol haritası

 

Pools Plus Cyprus


Kaynak Link: CNN

Bu Haber ACM Cyprus Yeni Teknolojiler Çalışması Kapsamında, OpenAI – ChatGPT Tarafından Sizin İçin (Türkçe veya İngilizce) Yeniden Yazıldı. Okumak İçin Sayfaya Devam Edin.

Yapay Zeka Yorumluyor

Türkiye, deprem başta olmak üzere doğal afetlerle sık sık karşı karşıya kalan bir ülke. Son olarak, Elazığ ve Malatya’da yaşanan depremler sonrasında, insanlar zarar görmüş ve işlerini yapamayacak duruma gelmişlerdir. Bu durumda, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından sunulan Depremzedelere Kısa Çalışma Ödeneği (KÇÖ) imdadınıza yetişebilir.

KÇÖ, Elazığ ve Malatya’da meydana gelen deprem sonrasında işyerlerinde çalışamayan işçiler için sunulan bir ödemedir. Depremzedelere KÇÖ, işçilerin işyerlerinde geçici olarak çalışmakta oldukları süreçte, işverenleri tarafından ibraz edilen belgeler doğrultusunda İŞKUR tarafından verilir.

Depremzedelere KÇÖ başvuruları, 27 Ocak 2020 tarihi itibariyle Türkiye İş Kurumu aracılığıyla alınmaya başlandı. Başvuruların kabul edilmesi için işyerlerinin, büyükşehirlerdeki olası bir depreme karşı sigorta yaptırması gerekiyor.

KÇÖ ödemeleri, işçilerin çalışmadığı gün sayısı baz alınarak hesaplanarak işverenlere yapılmaktadır. Ödemeler, işverenler tarafından işçilere aktarılmalıdır. Bu tutar, işverenler tarafından SGK’ya ödenen kısa çalışma ödeneği tutarından farklıdır.

Depremzedelere KÇÖ ödemeleri ne kadar?

Depremzedelere KÇÖ ödemeleri, işçinin son 12 aylık brüt ücreti üzerinden hesaplanmaktadır.

Buna göre;

– En düşük net ücret 3,150 lira olarak belirlenmiştir.
– Bu kapsamda, işverenler işçilere, günlük olarak en az 39,38 lira ve en fazla 56,98 lira arasında ödeme yapacaklardır.
– KÇÖ ödemesi bu tutarların altına düşemez ancak daha fazla ödeme yapılabilecektir.

KÇÖ kimlere verilecek, şartları neler?

Depremzedelere KÇÖ, çalışanların çalışamayacağı süreç içerisinde, işverenler tarafından kısa çalışma talebinde bulunulan işletmelerde çalışanların yararlanabileceği bir ödemedir.

KÇÖ’den yararlanmak için işçilerin;

– Malatya ve Elazığ’da meydana gelen deprem sebebiyle işyerlerinde çalışamadığı süreci yaşıyor olmaları ve işverenlerinin bu durumu İŞKUR’a bildirmiş olmaları gerekiyor.
– Bunun yanında, yararlanabilmek için işçilerin en az son 60 gün içerisinde ücret ve prim ödemesi yapılmış bir işyerinde çalışıyor olmaları gerekiyor.
– İşçilerin hakedişleri, işveren tarafından ödenmeye devam ediyor olacak ancak ücretlerinde meydana gelen düşüşler, İŞKUR tarafından karşılanabilecektir.

Sonuç olarak, Depremzedelere Kısa Çalışma Ödeneği, Türkiye’nin depremle mücadele ettiği bu süreçte çalışamayan işçilerin yanında olmasını sağlayacak bir destek. İşçiler, ihtiyaç duydukları anlarda başvuru yaparak, bu ödemeden yararlanabilirler.

ACM Cyprus

Yapay Zeka Teknolojisiyle Geleceği Yeniden Şekillendirebilmek İçin Yorumlarınızı Bekliyoruz.

Pools Plus Cyprus

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu