Teknoloji

Dolandırıcıların yeni hedefi: Mavi tik


Facebook, Instagram ve Twitter gibi sosyal medya uygulamalarının en çarpıcı özelliklerinden biri, ‘mavi tik’ rozeti. Bu, o hesabın güvenilir olduğu anlamına geliyor. Buna kolay yoldan sahip olmak isteyenler ise dolandırıcıların ağına düşebiliyor.


Binlerce kişi dolandırıcıların mağduru…


Onlardan biri de Gaziantep’te bulunan bir fotoğrafçı. Mavi tik almak istedi. Hem mavi tik alamadı hem de 20 bin lirasını kaptırdı.


Benzeri mağduriyetleri yaşayanların sayısı her geçen gün artıyor.


Mavi tik dolandırıcılığı birçok ülkede görülüyor


Siber Güvenlik Uzmanı Osman Demircan, mavi tik dolandırıcılığının birçok ülkede görüldüğüne dikkati çekiyor.


“Türkiye genelinde ve dünya genelinde maalesef çok ciddi dolandırılan insanlar var ve bu rakamlar 80-90 bin liralara kadar çıkabiliyor.“


“Nasıl alınacağı sosyal medya platformlarında anlatılıyor”


Demircan, kullanıcıların ‘mavi tik’ için başvuruyu kolaylıkla yapabileceğini belirtiyor.


“Mavi tik başvuruları hemen hemen her platformda mobil uygulamalar üzerinden yapılıyor. Mobil uygulamalar içerisinde size net bir şekilde neler yapmanız gerektiği anlatılıyor. Oradaki adımları gerçekleştirip başvuruyor olmanız gerekiyor. Üçüncü kişilerle kesinlikle iletişim kurulmaması çünkü kişilerle kesinlikle iletişim kurulmaması gerekiyor. Çünkü bunun sonu tamamen dolandırıcılığa çıkıyor.”


Haber: Sema Akbulut


Kamera: Selim Sinan Gümüş

 

 

Pools Plus Cyprus

ACM CYPRUS


Kaynak Link: UZAY35/CNN/NTV/TRT

Bu Haber ACM Cyprus Yeni Teknolojiler Çalışması Kapsamında, OpenAI – ChatGPT Tarafından Sizin İçin (Türkçe veya İngilizce) Yeniden Yazıldı. Okumak İçin Sayfaya Devam Edin.

Yapay Zeka Yorumluyor

Mavi tik, Instagram hesapları için geçerli olan bir onay işaretidir. Mavi tik, hesabın gerçek ve güvenilir olduğunu belirtir. Instagram hesabının sahibi hesabın doğruluğunu kanıtlamak için bir dizi adımı tamamlar ve hesabı onaylatarak mavi tiki alır. Dolandırıcılar, son zamanlarda mavi tikleri hedef alarak Instagram kullanıcılarını dolandırmaya çalışıyorlar.

Dolandırıcıların yeni hedefi olan mavi tik, Instagram kullanıcılarının hesaplarını ele geçirmek için kullandıkları bir araçtır. Dolandırıcılar, sahte hesaplar oluşturarak, mavi tik almış hesap sahiplerinin takipçilerini hedef alırlar. Dolandırıcılar, takipçileri bir dizi adımda hesaplarını onaylatmaya ikna ederek, sahte hesaplara kullanıcı adı ve şifrelerini girerek hesabı ele geçirirler.

Dolandırıcılar, sahte hesaplar oluşturma konusunda oldukça becerikli hale gelmişlerdir. Sahte hesaplar, gerçek hesaplarla neredeyse aynı görünürler ve Instagram kullanıcılarına güven verirler. Ancak, sahte hesaplara dikkatli bakıldığında bazı farklılıklar fark edilebilir.

Dolandırıcılar, mavi tikleri hedef alarak kullanıcıların güvenini kazanmak için sahte hesaplarda gerçek kullanıcıları taklit ederler. Sahte kullanıcılar, gerçek kullanıcıların paylaşımlarını beğenir ve yorum yaparlar. Bu sayede, gerçek kullanıcılara güven vererek hesaplarını ele geçirmeye çalışırlar.

Dolandırıcılıkla mücadelede, Instagram kullanıcılarına sorumluluk düşmektedir. Kullanıcılar, hesaplarını onaylatmadan önce, hesaplarının gerçek olduğundan emin olmalıdırlar. İnsanların hesaplarını onaylatmadan önce mavi tik hakkında daha fazla bilgi edinmeleri önerilir.

Kullanıcılar, hesaplarını şüpheli aktiviteye karşı korumak için bazı önlemler alabilirler. İlk olarak, hesaplarının güvenliği için güçlü bir şifre kullanmaları gerekir. İkinci olarak, kullanıcılar sahte hesaplardan gelen mesajları, takipçi tekliflerini ve diğer şüpheli aktiviteleri dikkate almalıdırlar. Üçüncü olarak, hesaplarına erişim sağlamak için kullanacakları cihazların güncellemelerinin yapılması gerekmektedir.

Sonuç olarak, Instagram kullanıcıları, dolandırıcıların yeni hedefi olan mavi tikler hakkında bilgi sahibi olmalıdırlar. Dolandırıcılar, Instagram kullanıcılarının güvenlerini kazanarak hesaplarını ele geçirme konusunda oldukça başarılıdırlar. Instagram kullanıcıları, hesaplarının güvenliği için güçlü şifreler kullanarak, sahte hesapları tanımaya çalışarak ve şüpheli aktiviteleri dikkatli bir şekilde takip ederek dolandırıcılıkla mücadele edebilirler.

ACM Cyprus

Geleceği Yeniden Şekillendirebilmek İçin Yorumlarınızı Bekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu